Türkiye’nin En İyi Müzeleri 2021’de Güncellenmiş Liste

1 min


Çağlara ve imparatorluklara yayılan zengin tarihi ile Türkiye’nin müzeleri, sanatın yanı sıra çarpıcı eserlerle de doludur. İstanbul’un ünlü müzelerinden ülke çapındaki daha az bilinen ancak aynı derecede önemli müzelere, listemize göz atmak isteyebilirsiniz. Bu arada listemizde bulunan Ayasofya Müzesi 2020 tarihinde tekrar cami olarak kullanılmaya başlandığı için listemizden kaldırıldı. İşte Türkiye’nin En İyi Müzeleri :

 1. 1 Kariye Kilisesi


  Bu ortaçağ Bizans Rum Ortodoks kilisesi, 4. yüzyılın başlarına kadar uzanır ve en çarpıcı Bizans fresklerinden ve mozaiklerinden bazılarına sahiptir. 16. yüzyılda Osmanlı döneminde camiye çevrilen Kariye Kilisesi , 1948 yılında müze haline geldi. 2. 2 Efes Arkeoloji Müzesi


  Antik Yunan şehri Efes harabelerini deneyimledikten sonra , daha fazla eserin sergilendiği Efes Müzesi'ni mutlaka ziyaret edin . Artemis Tapınağı'nın kalıntılarını, çeşmelerden heykelleri, madeni paraları ve çok daha fazlasını bulacaksınız.

 3. 3 Sakıp Sabancı Müzesi


  Bir zamanlar ünlü Sabancı ailesine ait olan ve Boğaz'a bakan güzel bir konakta yer alan Sakıp Sabancı Müzesi , İstanbul'un en saygın sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. Geçmiş sanat gösterileri arasında Rodin, Picasso, Monet ve Anish Kapoor'un eserleri yer aldı.

 4. 4 Zeugma Mozaik Müzesi


  Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma , 1.700 metrekarelik (18.299 fit kare) güzel ve iyi korunmuş mozaiklere sahiptir. Gaziantep kentinde bulunan müzenin sergileri, 2000 yılında bir baraj projesi nedeniyle sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Zeugma antik kentinden kaynaklanıyor. Müzenin karanlık bir odada sergilenen "Çingene Kızı" mozaiği, en popüler parçalar.

 5. 5 İstanbul Modern


  İstanbul'un çağdaş sanat merkezi, en önemli müzelerinden biridir ve her zaman yerel ve uluslararası yeteneklerden mükemmel sergiler sunar. İstanbul Modern'in heykel bahçesi ve Boğaz'a bakan kafesi de yerel favorilerdendir.

 6. 6 Mevlana Müzesi


  Fars şair ve tasavvufi Celal ad-Din Muhammed Rumi'nin türbesi, Türkiye'nin Konya kentini ziyaret etmenin ana nedenlerinden biridir. Turkuaz kubbesiyle öne çıkan güzel yapı, bir zamanlar tekke (semazen) olarak da hizmet veriyordu .

 7. 7 Topkapı Sarayı


  Osmanlı padişahlarının yaklaşık 400 yıldır aleni cömert ikametgahı olan 1453'te inşa edilen Topkapı Sarayı , İstanbul'dayken gerçek bir mucize ve görülmesi gereken bir manzara. Padişahın gösterişli yaşam tarzı, güzel pavyonlarda, mücevherlerle dolu bir hazinede ve haremde kapsamlı bir şekilde örneklenmiştir.

 8. 8 CerModern


  Yenilenmiş bir tren deposu içinde inşa edilen CerModern , sadece çarpıcı bir mimari eser değil, aynı zamanda Türkiye'nin başkentinde sanatın ana durağıdır . Sanat tarihinden yogaya kadar ilgi çekici sergilerin yanı sıra atölyeler, CerModern'i son derece ilgi çekici bir müze haline getiriyor.

 9. 9 Pera Müzesi


  Eskiden ünlü Bristol Hotel olan güzel bir neo-klasik binada yer alan Pera Müzesi , kurulduğu 2005 yılından bu yana önemli sanat sergilerine ve etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişte öne çıkan isimler arasında Rembrandt, Joan Miró, Frida Kahlo ve Goya yer almaktadır. diğerleri arasında.

Etiketler: Türkiye’nin En İyi Müzeleri


Hasan AKSAKAL
Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı