2021’de Gelmiş Geçmiş En İyi Tarihi Filmler Listesi 42 Film

1 min


Gelmiş geçmiş en iddialı 44 tarihi filmi listeledik. Bu filmler tarihi yansıtmakta çok başarılı olmuş ve otoriterler tarafından olumlu yönde eleştirilmişlerdir. İşte tüm zamanların En İyi Tarihi Filmler. Daha popüler olan Spartaküs gibi savaş filmlerini listenin sonuna bıraktık.

 1. 1 En İyi Tarihi Filmler: 12 Yıllık Esaret


  Aynı adı taşıyan 1853 anısına dayanan 12 Yıllık Köle , onu Deep South'ta köle olarak satan adamlar tarafından kaçırılmadan önce New York'ta özgür doğmuş siyah Amerikalı Solomon Northup'un hikayesini anlatıyor. Sonunda hukuk sistemi aracılığıyla özgürlüğünü kazanmadan önce 12 yıl esaret altında kalıyor.

 2. 2 En İyi Tarihi Filmler: Schindler'in Listesi


  Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar şöyle : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

 3. 3 En İyi Tarihi Filmler: Sophie'nin Seçimi


  Sophie, Nazi kamplarından kurtulmuş ve Nathan’ın varlığı ile yaşamak için bir neden bulabilmiş bir kadındır. Onun 1947’de geçen hikayesi, genç yazar Stingo'nun ağzından anlatılıyor. Stingo, bu ikili arasındaki inişli çıkışlı ve zorlu aşkın şahidi konumundadır. Sophie devamlı kabuslar ve huzursuzluk veren hayaller görürken, Nathan da soykırım takıntısı yüzünden şizofreniye varan şiddetli krizler ile baş etmeye çalışmaktadır. Stingo, kadının koluna damgalanmış numarayı görünce yaşadıklarını öğrenmek ister. Sophie deneyimlediklerini paylaştıkça, ilişki içindeki sorunların kaynağı da yavaş yavaş aydınlanmaya başlar: Sophie, kampta Naziler tarafından hayatı boyunca kendisinde derin yaralar bırakacak bir karar almaya zorlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nı Yahudi kampları ve bir annenin çaresizliği üzerinden anlatan Sophie'nin Seçimi, savaş sonrası oluşan ruhsal etkilere de ışık tutuyor.

 4. 4 En İyi Tarihi Filmler: Cesur Yürek


  Cesur Yürek, İskoç Bağımsızlık Savaşları sırasında ana liderlerden biri olan İskoç bir şövalye olan William Wallace'ın hikayesini anlatıyor. Film birçok tarihsel yanlışlığı nedeniyle eleştirilmiş olsa da, ne kadar acımasız görünseler de, savunma çalışmasını gösteren bir sahne , gerçek bir Ortaçağ cezası da dahil olmak üzere birçok gerçek unsur içeriyor . Cesuryürek'te, William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya döner. Onun asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmektir. Çocukluk aşkıyla karşılaştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma iteceğinin farkında değildir. Bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz etmeye çabalarlar. William, onu kurtarır; ancak bu Murron’un ölümüne ve bir dönemin değişimine sebebiyet verecektir.
  Mel Gibson’un ünlü İskoç halk kahramanı William Wallace’ı hem canlandırdığı hem de yönettiği filmi kısa sürede bir fenomene dönüşmüştü.

 5. 5 En İyi Tarihi Filmler: Er Ryan'ı Kurtarmak


  Steven Spielberg'in Er Ryan'ı Kurtarmak filmi sürekli olarak en büyük tarihi filmlerden biri olarak gösteriliyor ve yaygın olarak en iyi savaş filmi olarak kabul ediliyor. Hikaye , Normandiya sahiline inen ve daha sonra üç kardeşi savaşta ölen ve yetkililerin eve dönüşünü zorunlu kılan bir paraşütçü olan Er Ryan'ı kurtarması gereken bir grup ABD İkinci Dünya Savaşı askerini anlatıyor.

 6. 6 En İyi Tarihi Filmler: Lincoln


  Amerika'nın başkanlarından biri olan Abraham Lincoln'u anlatan bu film en iyi tarihi filmler arasından gösteriliyor. Bu film, tüm hikayesini anlatmaya çalışmak yerine, köleliği ortadan kaldırmak için On Üçüncü Değişikliği kabul etme çabaları da dahil olmak üzere , Başkan Abraham Lincoln'ün hayatının son dört ayına odaklanıyor.

 7. 7 En İyi Tarihi Filmler: Ateşkes


  Fransız filmi Joyeux Noel , Birinci Dünya Savaşı Noel ateşkesini Fransız, İngiliz ve Alman askerlerinin gözünden anlatıyor . Film, 1914 Noel Günü'nde, Batı cephesindeki muhalif birliklerin, savaş çılgınlığının ortasında huzurlu bir gün boyunca düşman askerleriyle etkileşime geçmek için siperlerini terk ettikleri gayri resmi ateşkesler yapıp düşmanla ilişkiler kurabildiklerini gösteriyor.

 8. 8 En İyi Tarihi Filmler: Elçi The Messenger


  Jeanne D”Arc ( Milla Jovovich ), 1412 yıında Fransa”da sıradan bir köy olan Domremy”de fakir bir çifçinin kızı olarak dünyaya gelir. ”” Yüzyıl Savaşları ”” nın tüm hızıyla sürdüğü o yıllarda Fransa, İngilizler tarafindan istila edilmekteydi. Aynı zamanda ülke içten içe birbirini yemekte ve bir iç savaşa doğru sürüklenmekteydi. Fransa”yı bu kara günde bir tek şey kurtarabilirdi; bir mucize!… O günlerde 13 yaşındaki Jeanne ise günlerini dua etmekle geçirmekte ve sık sık tanrısal ilhamlar aldığını iddia etmekteydi. En başından, Jeanne”in amacının ne oldugu kendisine söylenmişti aslında: Fransa”yı kurtarmak ve Fransa Kralı olacak olan Prens Charles ( John Malkovich )”a yardım etmek üzere seçilmişti.

 9. 9 En İyi Tarihi Filmler: Başkanın Tüm Adamları


  Bu siyasi gerilim, 1970'lerin ortalarında Başkan Richard Nixon'ı deviren Watergate skandalının kırılmasına yardımcı olan Washington Post'ta çalışan gazeteciler Bob Woodward ve Carl Bernstein'ın gerçek hikayesini anlatıyor .

 10. 10 Bonnie ve Clyde


  Amerika Birleşik Devletleri ekonomik bir çöküşün içerisinde can çekişmektedir. Bonnie, annesinin arabasını çalan Clyde'ı fazlasıyla çekici bulmaktadır. Bonnie, Clyde ile birlikte kaçmaya karar verir. Artık ikisi de haydutluk müessesesinin yılmaz birer üyesidirler. Artık yapılacaklar listesinde alt alta işlenecek suçlar sıralanmıştır. Peşlerine düşmek üzere olan emniyet güçleri de onları yakalamaya kararlıdır.
  Dönemin önemli oyuncuları Warren Beatty ve Faye Dunaway'in canlandırdığı Bonnie and Clyde kendi döneminin en cesur yapıtlarından biri.

 11. 11 Frida


  Bu aydınlatıcı biyografi, ünlü Meksikalı sürrealist ressam Frida Kahlo'nun hem kişisel hem de yaratıcı mücadelelerini ve zaferlerini tasvir ediyor.

 12. 12 Zafer


  Glory Türkçe olarak Zafer filmi , Amerikan İç Savaşı sırasında Kuzey eyaletlerinde düzenlenen ilk Afrikalı-Amerikalı alay olan 54. Massachusetts Piyade Alayı'nın tarihini anlatıyor. Film, birliği yöneten ve alayın sayısız savaş zaferini takip eden Beyaz subay Robert Gould Shaw'un yazışmalarına dayanıyor.

 13. 13 Apollo 13


  Bu film, NASA'nın 1970 yılında aya adam indirmeye çalışan Apollo 13 görevinin hikayesini anlatıyor. Ancak yolculukta iki gün sonra bir oksijen tankı patladığında, mürettebat üyeleri aya gitmeyi unutmak ve bunun yerine hayatta kalmanın ve eve geri dönmenin bir yolunu bulmak zorunda kaldı.

 14. 14 New York Çeteleri


  1863'te New York City'de geçen Gangs Of New York , gerçek İrlandalı Katolik "Ölü Tavşanlar" çetesinin lideri kurgusal Rahip Vallon'un oğlu hayali Amsterdam Vallon'un babasının intikamını almak için yaptığı yolculuğunu takip ediyor. Gerçek bir Nativist çetenin lideri olan William "Kasap Bill" Poole'un kurgusal bir versiyonu.

 15. 15 Elizabeth


  Elizabeth , söz konusu İngiliz kraliçesinin saltanatının ilk yıllarına dayanan ünlü hükümdarın iktidara yükselişinin ve ülkesini hem yabancı hem de yerli tehditlere karşı savunmasının hikayesini sunuyor.

 16. 16 Amistad


  1839'da, bir grup Afrikalı köle, nakliye gemileri La Amistad'da başarılı bir şekilde bir isyan düzenledi . Bu film, bu gemi Amerikan toprağına indikten sonra, isyanı düzenleyenlerin kendilerini korsanlık suçlamalarından korumak ve özgür insanlar olarak tanınmayı savunmak zorunda kaldıkları davayı takip ediyor.

 17. 17 Gladyatör


  Gladyatör , gerçek Roma imparatoru Commodus'un ölümcül ihaneti sayesinde köleleştirilen ve gladyatör olarak savaşmak zorunda bırakılan kurgusal Romalı general Maximus Decimus Meridius'un hikayesini anlatıyor . Meridius daha sonra Commodus'tan intikam almak için gladyatörlerin saflarını yükseltmek zorundadır.

 18. 18 Gandhi


  Bu film, Mohandas Karamchand Gandhi'nin memleketi Hindistan'ın İngiliz sömürge yönetimine karşı verdiği mücadeledeki hayatını araştırıyor . Gandhi , 1893'te sadece beyazların girebildiği bir kompartımanda bulunduğu için Güney Afrika treninden atıldığı andan 1948'deki suikastına kadar adamın neredeyse tüm hikayesini anlatıyor.

 19. 19 Büyük Tartışmacılar


  The Great Debaters , Denzel Washington tarafından yönetilen ve oynadığı 2007 Amerikan biyografik drama filmidir . American Legacy'nin ilkbahar 1997 sayısı için Tony Scherman tarafından Wiley College tartışma ekibi hakkında yazılan bir makaleye dayanmaktadır . Filmde Forest Whitaker , Denzel Whitaker (ilişki yok), Kimberly Elise , Nate Parker , Gina Ravera , Jermaine Williams ve Jurnee Smollett gibi oyuncular yer alıyor . Senaryo Robert Eisele tarafından yazılmıştır, hikayesi ise Robert Eisele ve Jeffrey Porro tarafından yapılmıştır. Film, 25 Aralık 2007'de sinemalarda gösterime girdi.  

 20. 20 Ben-Hur


  Klasik 1959 gişe rekorları kıran destanı Ben-Hur , Romalılar tarafından köleleştirildiğinde araba yarışçısı haline gelen Yahudi bir prens olan kurgusal Judah Ben-Hur'un hikayesini anlatıyor. Ben-Hur'un ihanet, inanç ve kurtuluş öyküsü İncil'deki İsa'nın öyküsünün yanında geçiyor ve ikisi de filmin kritik bir noktasında buluşuyor.

 21. 21 Patton


  İkinci Dünya Savaşı sırasında Afrika’da tank komutanlığı yapan General George S. Patton’un yaşadıklarını anlatan film, Alman işgalinin hızla ilerlediği dönemlerde geçiyor.

  Maymunlar Cehennemi, Kelebek gibi klasikleşmiş filmlerin de yönetmeni olan Franklin J. Schaffner, yine etkileyici bir filme imza atıyor.

 22. 22 Sufragette - Diren


  Hem kurgusal karakterlerin hem de gerçek insanların kurgulanmış versiyonlarının bir kombinasyonunu içeren Suffragette , birçok cesur aktivistin 1910'larda İngiliz kadınlara oy verme hakkı kazanma arayışlarında katlandıkları mücadeleyi gözler önüne seriyor.

 23. 23 Karaşahin Düştü


  Black Hawk Down , ABD Ordusu'nun silahlı milis fraksiyon lideri Mohamed Farrah Aidid'i ele geçirmeyi amaçlayan, savaşın parçaladığı Mogadişu, Somali'de 1993 yılında düzenlenen baskın olaylarını anlatıyor.

 24. 24 Doğum Günü Dört Temmuz


  Bu film, Ron Kovic'in Vietnam Savaşı'nda asker olarak görev yaptığı zamanın gerçek hikayesini ve sonrasında Amerikan toplumuna çalkantılı dönüşünü anlatıyor.

 25. 25 Otel Ruanda


  1994 Ruanda Soykırımı sırasında geçen bu film, 1.268 Hutu ve Tutsi mülteciyi şiddet yanlısı milislerden saklayan ve koruyan otelci Paul Rusesabagina'nın gerçek hikayesini anlatıyor.

 26. 26 Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı


  1800'lerin sonunda geçen bu modern Western, Robert Ford ve Jesse James arasındaki ilişkiyi detaylandırıyor. Çocukluğundan beri Missouri'de ünlü bir kanun kaçağı olan Jesse James'i idolleştiren Ford, James'in reform çetesine katılmak için çok çabalar, ancak zamanla haydut liderine kızar.

 27. 27 JFK


  JFK , New Orleanslı iş adamı Clay Shaw'un John F. Kennedy suikastının arkasında olduğunu iddia eden gerçek New Orleans bölge savcısı Jim Garrison'un hikayesini anlatıyor . Bu mahkeme davasıyla film, suikastla ilgili gizemleri araştırıyor.

 28. 28 Arabistanlı Lawrence


  Bu klasik destan, I.Dünya Savaşı sırasında Mısır , Suriye ve Irak'ta Orta Doğu'da konuşlanmış bir İngiliz askeri subayı ve diplomat olan TE Lawrence'ın hikayesini anlatıyor.Lawrence , bir grup Arap kabilesi olan Arap Ulusal Konseyi'nin kurulmasına yardım etti. 400 yıldan fazla bir süredir topraklarını yöneten Osmanlı İmparatorluğu'na başarılı bir şekilde isyan etmek için birlikte hareket ederler.

 29. 29 Iwo Jima'dan Mektuplar


  Bu ortak Japon ve Amerikan filmi, Iwo Jima Savaşı'nı, İkinci Dünya Savaşı sırasında orada Amerikan ordusuyla savaşan Japon İmparatorluk Ordusu üyelerinin bakış açısından gösteriyor . Film, savaşı Amerikan perspektifinden anlatan başka bir film olan Flags of Our Fathers'ın eşlik eden bir parçası .

 30. 30 Milk


  Milk , San Francisco Denetim Kurulu'na seçildiğinde Kaliforniya tarihinde açıkça eşcinsel seçilmiş ilk yetkili olan bir politikacı olan Harvey Milk'in hikayesini anlatıyor. Film, LGBT tarihinin bu ikonik figürünün hayatını takip ediyor .

 31. 31 Jackie


  Kocasının 1963'te öldürülmesinden sonraki günlere odaklanan bu film, eski First Lady Jackie Kennedy'nin böylesine tarihi bir trajedinin ardından nasıl devam etmeyi başardığını gösteriyor.

 32. 32 Mississippi Burning


  Bu suç gerilim filmi, FBI'ın 1964'te Mississippi, Neshoba İlçesinde öldürülen üç Sivil Haklar aktivisti olan Chaney, Goodman ve Schwerner cinayetleriyle ilgili soruşturmasının kurgusal bir versiyonunu anlatıyor . Polisin soruşturmasında kasabanın sakinleri, yerel polis ve Ku Klux Klan'dan gelen düşmanlık ve tepkiyle mücadele etmesi gerekiyor.

 33. 33 Münih


  Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 1972 Yaz Olimpiyatları sırasında Filistinli bir terörist grubun 11 İsrailli sporcuyu öldürmesinin ardından İsrail hükümeti saldırıları gerçekleştirenlere misilleme yapmak için gizli bir operasyon başlattı. Bu filmler bu üzücü hikayeyi anlatıyor.

 34. 34 Titanik


  Bu film, 1912'de bir buzdağına çarptıktan sonra ölümünden önce RMS Titanic adlı tarihi gemide karşılaşan iki yıldız aşığı Jack ve Rose'un kurgusal hikayesini anlatıyor .

 35. 35 Spartaküs


  Spartacus , Antik Roma'daki bir dizi büyük köle isyanının sonuncusu olan Üçüncü Köle Savaşı'nda bir grup köle-gladyatörün efendilerine karşı isyan etmesine önderlik eden Trakyalı bir gladyatör olan tarihi meşhur kahramanın hikayesini anlatıyor .

 36. 36 Cennet Krallığı


  Bu film, Batı işgali altındaki Haçlı ulusu Kudüs Krallığı'ndan bir soylu olan Ibelin'li Balian'ın hayatının kurgusal bir versiyonunu tasvir ediyor. Sultan Selahaddin'in önderliğindeki Eyyubi Sultanlığı, Kudüs'ü kuşatma yoluyla geri almaya çalıştığında , Balian, sonunda teslim olmadan önce işgal gücünün üç gün boyunca direnmesine öncülük etti.

 37. 37 Kralın konuşması


  Bu İngiliz filmi, Kral George VI'nın , bir konuşma terapisti ile birlikte çalışan, kardeşi Edward VIII'in boşanmış bir kadına teklifinden sonra tahttan çekilmesinin ardından 1936'da kral olduğunda kekemeliğini düzeltme çabalarını anlatıyor . Gerçekten harika bir film.

 38. 38 Demir leydi

  Eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'ın hayatının ve kariyerinin gözü kara bir tasviri olan The Iron Lady , tartışmalı hükümdarın iktidara yükselişini ve tepedeki mücadelelerini inceliyor.

 39. 39 Vatansever


  Vatansever filminde  , hayali çiftçi Benjamin Martin Amerikan Devrimi sadist bir İngiliz subayı cinayet oğlu sırasında Colonial Militia kurşun tahrik edilmektedir. Film daha sonra Martin'in savaş dönemindeki kariyerini izliyor ve sonunda Güney Carolina'daki gerçek Cowpens Savaşı'nı kazanmadaki önemli rolüyle doruğa ulaştı.

 40. 40 Das Boot


  Ödüllü Alman filmi Das Boot , 2.Dünya Savaşı Alman U- botundaki klostrofobik yaşam dünyasına girerek mürettebatının yaşadığı can sıkıntısı, pislik ve katıksız dehşeti keşfediyor.

 41. 41 Son Mohikan


  Sömürge Amerika'daki Fransız ve Hint Savaşı sırasında geçen bu film, biri İngiliz, biri Kızılderili Mohikan kabilesi tarafından evlat edinilen beyaz bir adam ve sonuncusu bir İngiliz albayının kızını koruyup getirmesi gereken bir Mohikan olan üç tuzakçının hikayesini anlatıyor. Bu film müziğiyle meşhurdur. 

 42. 42 Amadeus


  Popüler bir oyundan uyarlanan Amadeus , İtalyan besteci Antonio Salieri ile genç düşmanı Wolfgang Amadeus Mozart arasındaki iddia edilen rekabet hakkında bir film .


Hasan AKSAKAL
Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı