Tarihte Yanlış Bilinenler – 6 Meşhur Yanlış Bilinen Tarihi Olay

2 min


0

Tarih binlerce yıllık serüvenlerle kurulmuş bir okyanustur ve bu okyanusta yalan bilgilerle dolu altı olayı derledik. İşte Tarihte Yanlış Bilinenler:

Tarihte Yanlış Bilinenler 1: Hitler Faşist Değildi

Hitler faşist değildi. Hitler Nasyonel Sosyalistti. Faşizmin temeli devlet nasyonel sosyalizmin temeli ise ırktır. Fakat Hitler Faşizmin kurucularından biri olan Mussolini ile yakın dosttur.

Tarihte Yanlış Bilinenler 2: Yıldırım Beyazıt Timur’a Esir Düştüğünde İntihar Etmemiştir

Yıldırım Beyazıd Timur’a esir düşünce yüzüğündeki zehiri içip intihar etmemiştir. Bu tamamıyla asılsızdır. Osmanlı Tarihinde nice sıkıntılar içine düşmüş Şehzadeler ve Padişahlar olmuştur. Onların hiç birinin elinde bir yüzük ve içinde zehir olduğunu doğrulayan ne bir kaynak ne de bir bilgi mevcuttur. Yani öyle bir yüzük hikayesinin tarihi gerçeklerle alakası yoktur. Yıldırım hakkında en gerçekçi iddia üzüntüden hastalanarak ölmesidir.

Tarihte Yanlış Bilinenler 3: Lozan 2023’te bitmeyecek

Lozan süreli bir antlaşma değildir. Lozan bir barış antlaşmasıdır. Dolayısıyla belirli bir tarihte geçerli olduğu söylenemez. Ayrıca 143 maddelik Lozan Antlaşmasında bitim tarihi yazmamaktadır.

4.Ulubatlı Hasan Hayali Bir Karakter Mi?

Usta tarihçiler Ulubatlı Hasan adlı karakterin hayal ürünü olduğunu söylüyor. İstanbul’un Fethi sırasında orada bulunan Bizanslı tarihçi Francis’in orijinal eserinde Ulubatlı Hasan’ın ismi geçmiyorken daha sonraki tarihlerde Francis’in eserine geniş ilaveler yapan bir yazarın kitabında yer almaktadır. Melissinos Francis’in eserine yaklaşık 4 misli ilave yapmıştır. Bunlardan biri de İstanbul surlarına ilk Türk Bayrağını diken Ulubatlı Hasandır. Bir çok tarihçi Melissinos’un eserini renklendirmek için bu tür hikayeler uydurduğunu ve Ulubatlı Hasan’ın aslında hayali olduğu kanaatindedir. Bir diğer dayanak ise şehrin fethedilişi sırasında o kargaşa da surlara bayrağı diken ilk kişinin sağlıklı bir şekilde zikredilmesinin mümkün olmadığıdır.

5.Atatürk Suudi Prensine Mektup Gönderdi Mi?

Peygamberimizin mezarını yıkacağını söyleyen İbni Suuda Atatürk’ün mektup gönderdiği söylenir. Söylentilere göre Atatürk “Öyle bir şeye teşebbüs ederseniz ordumla aşağı inerim” söylemli bir mektup göndermiştir. Bu tamamen yalandır. Bu iddiayı bir iktisat profesörü arşivde bu mektubu gördüğünü söyleyerek ortaya atmıştır. Esasında böyle bir mektup arşivde hiç bulunmamıştır. Ondan ziyade İbni Suud hiç bir zaman Peygamberimizin mezarını yıktırmaya teşebbüs etmemiştir.

6.Çin Seddi Çıplak Göz İle Aydan Görünmez

Ayda durup dünyaya baktığınızda pek çok şey görebilirsiniz. Ancak Çin Seddi bunların arasında yer almaz. Çin Seddi 9 metreden biraz daha geniştir ve çevresiyle çok yakın bir renge sahiptir. Bu nedenle dünya yörüngesinden ideal koşullarda görünmesi oldukça zordur. Aydan görünmesi ise ancak teleskop ile mümkün olabilir. Çıplak gözle görülmesi imkansızdır.

Yazımızı beğendiyseniz Hammamizade Dede Efendi’nin Hayatını anlatan bu yazımızı da beğenebilirsiniz.

Etiketler: Tarihte Yanlış Bilinenler

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

KızgınKızgın
53
Kızgın
KomikKomik
61
Komik
MutluMutlu
69
Mutlu
KorkunçKorkunç
61
Korkunç
GururluGururlu
53
Gururlu
İlginçİlginç
46
İlginç
BerbatBerbat
46
Berbat
Kafası KarışıkKafası Karışık
7
Kafası Karışık
ÜzgünÜzgün
69
Üzgün
Hasan AKSAKAL
Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı