Tarihin Akışını Değiştiren Olaylar 2021’i Bile etkileyen 8 “Küçük” Hata

8 min


İnsanlar hata yapabilir. Hatasız kul olmaz. Ama öyle hatalar var ki resmen tarihin akışını değiştirmişler. Tarihe adını kazıyan küçük hatalar bazen güzel şeylere bazen de felaketlere sebep olmuş. Sizlere tarihin akışını değiştiren 8 “küçük” hatayı listedik. İşte Tarihin Akışını Değiştiren Olaylar ;

1.Pisa Kulesi – Tarihin Akışını Değiştiren Olaylar 

Turistlerin gözde mekano Pisa Kulesi. Biliyorsunuz İtalya’ya yolu düşen birini Pisa Kule’sinde fotoğraf çekilmezse dövüyorlar. Bazen başarısız çekimler yapılsa da burası turistlerin sırf fotoğraf çekilmek için bile geldikleri bir yer. En büyük olayıysa kulenin eğik olması. Eğik olmasa zaten yüzüne bakmayız. Bu kulenin inşaatı 1173 yılında başlar. Her şey güzel giderken ilk iki kattan sonra kula minik minik eğilmeye başlar. Mimarlar “haydaa aldık başımıza belayı şimdi ne yapacağız” diye kara kara düşünür. Bir dolu araştırma yapılır pek çok çözüm sunulur. Ama sorun topraktadır. Yumuşak bir toprak üzerine inşa edilmiştir. Zaten adı da yunanca bataklık anlamına gelen “Pisa” kelimesinden gelmektedir. Bu sırada savaşlar falan çıkar. Kulenin inşaatı bir türlü bitirilemez. Bir yüz yıl kadar ertelenir. Kule de yavaş yavaş eğilmeye devam eder. 1379 yılına gelindiğinde kule nihayet bitirilir ve bize de eğlence çıkar. O zamanlar mimarlar bu binanın eğildiğini gördüklerinde büyük bir hata olduğunu düşünürken şimdi bu kule dünyanın en ünlü yapılarından biri oldu. Hatta Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girdi.

2.Berlin Duvarı – Tarihin Akışını Değiştiren Olaylar

Yıl 1945. Almanya ikinci dünya savaşını kaybeder. Batı Almanya’yı Amerika, Fransa, İngiltere üçlüsü işgal ederken; Doğu Almanya’yı Sovyet Rusya işgal eder. Doğu Almanya’dan Batı’ya yani Berlin’e kaçan insanlar vardır. Akrabaları orada, üstelik ekonomik olarak Batı kısım daha iyi durumda. Doğu Almanya Meclisi de bu kaçışları önlemek için 1961 yılında toplanarak bir karar alır. Bu karara istinaden bir gecede 155 kilometrelik bir duvar örülür. Artık, insanların Doğu’dan kaçması engellenmiştir. Almanya’yı ikiye bölen bu duvarın adı Berlin Duvarı’dır. Duvarın örülmesinden 20 küsur yıl sonra 1989’da Doğu Almanya’da bir politikacı olan Günter Schabowski Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya gitmek isteyenlere, artık vize verileceğini açıklayacaktır. Politikacımız basın açıklamasında seyahat düzenlemelerinin yapıldığını söyler. Seyahat düzenlemelerinden kastı vize işlemlerinin yapılacağıdır. Ama tüm basın bu açıklamadan, Doğu Batı arasındaki geçiş kısıtlamalarının tamamen kaldırılacağını anlar. Bir gazeteci bu kararın ne zamandan itibaren uygulanacağını sorar. Schabowski: Aldığım bilgilere göre şimdi, şu andan itibaren cevabını verir. Basının çoğu, geçişler artık serbest diye kocaman manşetlerde haberler yayınlar. İnsanlar gazeteleri okur okumaz ellerinde balyozlarla sınıra hücum eder. Yıllardır bu anı bekliyorlardır. İnsanlar öyle akın akın gelir ki önüne geçilemez bir hal alır. Hükûmet büyük bir isyanla başa çıkmaktansa Duvarın yıkılmasına göz yummak zorunda kalacaktır. Politikacımızın kendini net bir şekilde anlatamaması yüzünden Almanya’nın Berlin Duvarı da yıkılmış olur. Bu sayede Almanya birleşerek mutlu mesut yaşar.

3. Temel Reis’in Doğuşu

Sene 1870. Alman bir kimyager olan Erich Von Wolf yiyeceklerdeki demir oranını araştırmaya karar verir. Tek tek sebzeleri alarak incelemeye başlar. Sıra ıspanağa gelir. Ispanak bir demir deposudur. 100 gr ıspanaktaki demir oranı 3.5 mg iken Kimyagerimiz araya virgül koymayı unuttuğu için 35 mg olarak kalır. Yani ıspanaktaki demir oranı yanlışlıkla 10 kat fazla yazılmıştır. Diğer bilim insanları da ona güvenir ve bu bilgi senelerce böyle kalır. Ama bu yanlışlık sayesinde severek izlediğimiz Temel Reis doğdu. Ispanak yiyerek süper güç haline gelen bir adam çıktı karşımıza. Seneler sonra bu gerçek fark edildiğinde bize Temel Reis’imiz kaldı. Tüm çocuklar ıspanak yemek için can attı. Bu yüzden yine de o atılmayan virgüle teşekkür edelim.

4.Uçaklardaki Yuvarlak Pencereler

Uçakların hepsinde pencerelerin yuvarlak olduğunu görürüz. Bunun aslında bir sebebi vardır. Daha doğrusu 1950 yılında kötü sonuçlanan bir hadiseden sonra yapılmıştır. Uçakta küçük bir tasarım hatası bakın nelere sebep olmuş. 50’li yılların İngiliz yapımı De Havilland Comet. Dünyanın ilk jet motorlu yolcu uçağı. Bu uçakla beraber pervaneli uçaklar artık miadını dolduracaktır. Comet’ler saatte 800 km hızla gidebilmektedir. Tasarımı farklı olsun, güzel olsun istenir. O zaman göre de bu uçaklar mükemmeldir. Uçağın hizmete girmesinin üzerinden 1 yıl geçer. Roma’dan kalkan Comet Londra’ya gidecektir. Ama havadayken infilak eder. Bu gizemli kazanın sebebi bir türlü bulunamaz. Havacılık tarihinin en gelişmiş uçağının bile düşmesi insanları çok tedirgin etmiştir. Comet’ler yine de uçmaya devam eder.

16 gün sonra Roma’dan Mısır’a giden başka bir Comet tekrar havadayken infilak eder. Kazalarda elliden fazla kişi hayatını kaybetmiştir. Churchill olaya el atar. En sonunda uçağa bir test yapmaya karar verirler. Önce dev bir su tankı inşa edilir. Uçağı suya batırarak basıncı test edeceklerdir. Comet suya battığında pencerelerde büyük bir gerilim oluşur. Uçağın köşelerindeki kare pencereler basınç altındayken kırılabilen zayıf noktalar olarak belirlenir. Gövde bu noktadan yırtılmıştır. Kazaların pencerelerden kaynaklandığı anlaşılınca, hemen yuvarlak köşeli pencereler dizayn edilir. Böylece pencere üzerinde oluşan basınç sadece köşelere değil tüm pencerelere dağılır ve uçak daha güçlü hale gelir. Yani yuvarlak pencereler estetik görünümden ziyade aslında çok önemli bir uçuş emniyeti gerekliliğidir. Firmanın yeni versiyon yuvarlak pencereli Comet’leri son derece emniyetli olmuştur. Ama artık iş işten geçmiştir. İnsanların güveni kırıldığı için De Havilland şirketinin ürettiği uçaklarla uçmayı tercih etmezler. Amerikan şirketi Boeing gibi rakipler de bu İngiliz firmanın açtığı yoldan ilerleyerek jet uçaklarını sunmaya başlar. Sonuç olarak, büyük bir risk alarak dünyayı jet çağına getiren İngiliz De Havilland şirketi batar. Boeing de onun açtığı yoldan alır başını gider. Bu kazalardan sonra hiçbir üretici de yuvarlak pencerelerden şaşmaz.

5.Filmlere konu olan meşhur Titanik gemisi

1912 yılında binlerce yolculu gemi ilk seferine çıkacaktır. David Blair Titanik gemisinin ikinci kaptanı olarak görevlendirilir. Ancak Titaniğin ilk seferine çok az bir süre kala görevden alınır. O’nun yerine ikinci kaptanlık görevine daha deneyimli olan Charles Lightoller getirilir. Titanik’te kaptan ve gemi yöneticileri için çeşitli uzaklıkları net gösteren değişik boyutlarda dürbünler vardır. Dürbünler geminin zemin katında güvenlikli bir odada saklanır. Gerek duyulunca da kaptan köşküne getirilir. Ama David Blair görev teslimi sırasında içinde dürbünlerin bulunduğu dolap anahtarını cebinde unutur. Bu yüzden dürbünlerin olduğu dolap hiç açılamaz. Titanik gemisi sis yüzünden görülemeyen bir buz dağına çarpar. Ve 1500 kişi hayatını kaybeder. Yoğun sis öncesinde dürbünlere ihtiyaç duyulmuş ama dolap açılamamıştır. Sağ kalanlardan biri olan gözcü Frederick Fleet: Eğer bir dürbünü olsaydı buz dağını sisten önce fark edeceğini söyler. Bu detay inanılmaz önemlidir. Çünkü buz dağı bir dakikadan kısa bir süre önce fark edilebilseydi Titanik ve içindeki insanlar hala hayatta olacaktı.

6.Roma’nın azılı düşmanı Hannibal Barca

Adını belki duymuşsunuzdur. Bu komutan tüm zamanların en büyük askeri dehası olarak tanınıyor. Hatta yaptığı savaş taktikleri ders olarak öğrencilere anlatılıyor. Kocaman bir ordusu var. Ordusunda kırktan fazla fil bile var. Yine, zorlu bir savaş yolculuğunda Alp dağlarına kadar ulaşır. Dışarısı kar kıyamet. Ama komutan güçlü. Ordusu da ondan güç alıyor. Komutan Hannibal Alp dağlarını geçtiğinde yolun artık güvenli olduğunu göstermek ister. Bastonuyla karların arasına doğru vurur ve olanlar olur. Bu hareketi büyük bir çığ oluşmasını tetikler. 38.000 kişilik ordusu ve kocaman filleri karlar altında kalır. Düşünün, adam yedi ton ağırlığındaki fillerle Alp’leri geçiyor. Tam sona yaklaşmışken bastonuyla karlara vurması yüzünden bütün işler altüst oluyor. Fillerinin hepsi ölür. Sadece tek bir fil hayatta kalır. O da Hannibal’ın üzerinde durduğu fildir. Adam bütün ordusunu kaybetse de yine de vazgeçmez. Zaten bu yaşadıklarından sonra nasıl vazgeçsin. Gidiyor, aslan gibi Roma’nın karşısına dikiliyor ve Romalıları yeniyor. Ama bir baston yüzünden ordusunun yarısından fazlasını da kaybediyor tabii.

7.Hitler dünyanın akışını değiştirmiş miydi?

Ama Hitler’in akışını da değiştiren biri vardı. Bir öğretmen. Milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olan Hitler aslında bir ressam olmak istemektedir. Hitler çizimler yapar ve güzel sanatlar fakültesine başvurur. Ama zalım hoca onun resimlerini beğenmez. Eğer Hitler sadece ressam olsaydı belki de şu an dünya haritası çok daha farklı olacaktı. Bu adamdan bu resimler nasıl çıkmış? Orası da hayret verici.

8.Avrupa’daki Kedi Katliamı – Tarihin Akışını Değiştiren Olaylar

Yıl 1232. Orta Çağ Avrupası’nda bir şeylere şeytan damgası yapıştırmak oldukça popülerdir. Dini yobazlık öyle bir hale gelmiştir ki akıl ve bilim tamamen yok sayılmaktadır. Kedilerden hiç hazzetmeyen Papa 9. Gregory kedilerin şeytan olduğunu ilan eder. Papa’nın çağrısı üzerine on binlerce kedi katledilir. Sadece birkaç aristokratın kedisi hayatta kalmıştır. Bu yobaz papa, Bugün hala var olan, kedilerle ilgili saçma sapan batıl inançların asıl kaynağıdır. Fakat yıllar sonra doğanın intikamı acı olacaktır. Kırım’dan yola çıkan bir gemi ambarında birkaç fare İtalya’ya gelir. Fareler veba taşıyıcısıdır.. Avrupa’da fareleri avlayacak kedi kalmamıştır. Vebalı fareler bütün Avrupa’da cirit atmaya başlar. Veba da hızla yayılır. 3 sene içerisinde vebalı fareler toplam 75.000.000 insanın ölmesine sebep olur. İşte tarihin ve kedilerin intikamı böyle olur. Bir papanın aptallığını Avrupa ölümle öder.

Etiketler: Tarihin Akışını Değiştiren Olaylar

 


Hasan AKSAKAL
Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı