Sinema Tarihini Değiştiren İlk 4 Sinema Filmi – Örnek Filmler

Sinemaya Yön Veren En İlginç Filmler

Sinema henüz yeni sayılabilecek bir sanat dalı olmasına rağmen ilk yapıldığından bu yana pek çok değişim geçirmiştir. Bu değişimlerin bir çok sebebi vardır. Sanat kaygısı ve ekonomi bunun en önemli sebeplerinden bazılarıdır. Özellikle son yıllarda çekilen filmler için ekonomi ve gişe kaygısı çok önemlidir. Bir çok yapımcının filmin istenen gişeyi sağlayamadığından dolayı battığını biliyoruz. Bu gişe ve sanat kaygılarından doğan büyük değişimlere sebep olan filmlerin bir kaçını sizler için listeledik.  Sinema tarihine yön vermiş filmler:

 

1.The Godfather II (Baba 2)

Bu film serisini herkes hayatından en az bir kere duymuştur. İMDB top 10’da olması ve şu ana kadar en çok izlenen filmler arasında olmasından dolayı her ne kadar eski bir filmde olsa hala popülerliğini korumaktadır. Bu filmin bu kadar meşhur olmasının sebebi sinema tarihinde çok büyük değişikliklere sebep olmasıdır. Her ne kadar serinin tüm filmleri birbirinden güzel olsa da biz listemize Baba 2’yi aldık. Francis Ford Coppola Baba filminde yakadığı büyük başarıdan sonra Stüdyo Babanın ikinci filmini çekmesi için hemen Coppola’nın kapısını çalmıştır. Coppola ise ilk filmde stüdyo ile çok sıkıntığı yaşadığı için ikinci filmi için tek şartı tam özgürlük ve işine karışılmaması olmuştur. Stüdyo Coppola’nın bu isteğini yerine getirmeyi kabul etmesiyle The Godfather 2 sinema tarihini değiştiren ve yön veren filmlerden biri olmuştur. The Godfather 2 sayesinde filmlere daha çok bütçe ayrılmasının gişede karşılığını bulacağı gösterilmiştir ve filmlerin bütçesi artmıştır. Bunun dışında paralel akan iki zaman kurgusuyla The Godfather 2 filmi kendinden sonra çekilecek filmlere ilham olmuştur.

2. Pulp Fiction(Ucuz Roman)

İMDB Top listesinde zirveyi zorlayan filmlerden biri de Pulp Fiction. İzleyen bazı sinemaseverler tarafından sıkıcı, klişe ve anlamsız bulunan Ucuz Roman Filmi bizce sinemaya farklı bir soluk katan filmlerden biridir. Filmde zaman algısı doğrusal ilerlemez. Film belirli zamanlardan belirli sahneler alarak biraz kafa karıştırıcı bir kurgu halini alır. Quentin Tarantino’nun sinemaya getirdiği en büyük farklılık olan kurgunun doğrusal olmaması sinemayı özellikle senaryo açısından büyük değişikliklere sevk etmiştir. Aslında Ucuz Roman filmindeki tüm olaylar ve karakterler klişedir. Fakat Tarantino kurguda yaptığı değişiklikle harika diyalogları ile klişe hikayeleri birleştirerek bir baş yapıt ortaya çıkarmıştır. Bu film ile büyük şöhret yakalayan Tarantino, bu filmle daha sonra çekilmiş olan bir çok filmin senaryosuna örnek olmuştur.

Titanik ile ilgili bilinmeyen gerçekler için lütfen buraya .

3. The Lord Of The Rings The Return Of The King

Yüzüklerin Efendisi Kral’ın Dönüşü. Aslında kitap okurlarının memnun olmadığı ve ileri sinema eleştirmenlerinin başarısını abartılmış bulduğu Yüzüklerin Efendisi serisinin son filmidir. Bu film Osgar’da en iyi film ödülünü almıştır. Aslında anlattığımız bütün filmler belirli dallarda osgar kazansa bile bir fantastik edebiyat uyarlaması filmin osgar alması çok görülmüş bir durum değildi. Muhteşem savaş sahneleri ve samimi arkadaşlık sahneleriyle kalbimizde taht kuran Yüzüklerin Efendisi Serisi fantastik filmlerin iyi çekildiğinde ne kadar çok başarılı olacağını bize göstermiştir. Peter Jackson’ın yönetmenliğini yaptığı bu film serisi kendinden sonra çekilecek fantastik filmlere adeta rehberlik etmektedir.

4. The Dark Knight

Son dönem yüksek bütçeli sinema filmlerinin çoğu süper kahraman filmleridir. Sanırım bu da çağın ve teknolojinin getirdiği ihtiyaçlardan doğan bir durum. Bu filmlere para ayırmak diğer filmlere göre daha garanti bir kazanç sağlıyor olmalı ki yapımcılar en çok bütçeyi bu tarz filmlere ayırıyorlar. Bizce süper kahraman filmlerinin bu kadar kazanmasının önünü açan ilk film Kara Şövalyedir. Christopher Nolan’ın çektiği ve 2008 yılında vizyona giren Kara Şövalye o güne kadar bir süper kahraman filminin ulaştığı en yüksek gişeye ulaşmıştır ve gişede milyar barajını aşmıştır. Zamanında çizgi romanını okumuş insanlardan günümüz çocuklarına ve gençlerine hitap eden süper kahramanların başarılı bir şekilde çekilmesi ile büyük paraların kazanılabileceğini göre stüdyolar hemen bu işi büyütmeye başlamıştır. Günümüzde Disney bir çok filmde süper kahramanları aynı filmde buluşturarak gişede büyük başarılar elde etmektedir. Kara Şövalye süper kahraman filmlerine iyi bir örnek olarak kendisinden sonraki on yılın gişe sinemasında büyük değişiklere sebep olmuştur.

Yazımızda Sinema tarihine yön vermiş filmler, en çok Etki Eden Filmleri Listelemeye çalıştık. Eğer sizlerin de bu listeye eklenebilir dediği filmler varsa yorumlardan yazın. Bizde sebepleriyle yazımıza ekleyelim. Sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.