Seçilmiş Rahipler Örgütü ve Martinez de Pasqually

Martinez de Pasqually (1700-1774) Kabala ve Swedenborg‘ un yazılarının büyük bir araştırmacısıydı. Portekiz, ya da daha çok Alman kökenliydi, ancak Fransa’nın güneyinde doğdu.

Aynı zamanda Yahudi bir aileden geldiği de söylenir, ancak büyük bir olasılıkla Kabala simgeciliğini kullanmasından ötürü bu bir hataydı, çünkü çok dindar bir Hıristiyan’dı.

 

Seçilmiş Rahipler Örgütü Teurjik bir Örgüt

Yaşamın ilk zamanlarında çok gezdi. 1760′da Toulouse’da bir mason locasında elinde hiyeroglif yazısıyla yazılmış bir yasa metniyle, majik güçlere sahip olduğunu iddia ederken görülür. Örgütün ilgisini çekti ancak üyeler kuşkuluydu.

Ertesi yıl Bordeaux’da bir locada, göründü ve üyeleri ikna etmeyi başardı. 1766′da yeni örgütün merkezini Paris’te kurdu ve kısa süre sonra birkaç Fransız kasabasında localar kuruldu.

Yeni sistemin adı Fransızca Rite des Élus Coëns‘di. Bu “ Seçilmiş Rahipler Örgütü ” olarak çevrildi. Cohen İbranice rahip, cohenim çoğulu ve coëns ise sözcüğünün Fransızca’ya uyarlanmış hali olduğu açıktı. Örgütün tuhaflığı şuradaydı; örgüte üye olduktan sonra, üyeler yavaş yavaş okült güçlere sahip olurdu.

Büyük olasılıkla yedi derece vardı ve üye en üst derecede meleklerle hatta İsa ile konuşma yeteneğini elde ediyordu. En üst derece Gül-Haç’la bağlantılıydı ve yasa metnini veren bilinmeyen başkanların Gül-Haçlı olmalarından kuşkulanılıyordu.30 En üst üyenin her zamanki gereçleri kullanarak, oruç tutarak, uygun zamanı kollayarak, majik formüller aktararak, özel giysiler giyerek, tapınağın zemininde çember tanımlayarak, bazı anlarda secde ederek, özel mumlar ve tütsü yakarak maji uygulaması beklenirdi.

 

1772′de Pasqually, mülkleri olduğu St. Domingo’ya ( Batı Hint Adaları ) gitti. Bir daha da geri dönmedi, çünkü iki yıl sonra orada öldü. Örgütün başı olarak J. B. Willermoz ardılı oldu.

Ancak asla onun majik güçlerini elde edemedi. Arkadaşlarıyla birlikte zamanlarının çoğunu, Yerel Büyük Üstat olduğu Kusursuz Uygulama Örgütüne adadılar.

 

 

Bu örgütün de bilinmeyen başkanlara bağlı olduğu anımsanacaktır.

Seçilmiş Rahipler Örgütü, Fransız Devrimi’y-le sona ermişti.
Seçilmiş Rahipler Örgütünün belgeleri Willermoz’dan yeğenine geçti, ondan da dul eşine, eşinden

Cavernier admda bir okült araştırmacısına, ondan da Pa-pus’un (Dr. G. Encausse) eline geçti.31 Papus örgütü yeniden kurmaya çalıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bu yazılara da bakın yazı ile ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.