Roma İmparatorluğu Tarihi – Mülteci Akını ve Adrianopolis Savaşı

Roma İmparatorluğu Tarihi: Roma’nın Çöküşü

roma imparatorluğu kuruluşu

German ırkına ait olan ve Romalılar tarafından “barbar” olarak adlandırılan Gotlar, Hun saldırılarına maruz kalınca mecburen evlerinden kaçmak zorunda bırakıldılar. Hunlar önüne gelen her şeyi bir saniye bile düşünmeden yıkıp yakınca Gotlar da Doğu Avrupa’daki yerleşkelerini bırakıp güneye doğru akın etmeye başladılar. Roma İmparatorluğu tarihi farklı bir açıdan ele aldık. Yazımızda Roma İmparatorluğu kuruluşu değil çöküş sebeplerinden biri olan Gotlarla mücadelesi anlatılıyor.

 

O sırada Hunlar büyük bir katliam yaşatıyordu ve bu nedenle de Gotların kaçışı çok hızlı oldu.

Hızlı bir şekilde kaçan Gotlar, Tuna kıyılarına yerleşmeyi doğru buldular. Buraya yerleşmeyi doğru bulmalarının sebebi Tuna nehri Hunlara karşı bir savunma duvarı görevi görecekti.

 

Yalnız tek bir sorun vardı. Burası Flavius Julius Valens Augustus yönetimindeki Roma İmparatorluğu’na aitti. Akın öyle kuvvetliydi ki çok kısa sürede Roma İmparatorluğu sınırlarındaki Gotların sayısı neredeyse yüz binleri bulmuştu.

 

Gotların önderi Fritigern, Roma İmparatorluğu’ndan kendilerini İmparatorluk tebaası olarak kabul etmelerini istedi. Roma İmparatorluğu bunu kabul etti ama ağır şartlarla. İmparatorluk Gotlardan bulundukları toprakları işlemelerini ve gerektiğinde ise İmparatorluğa asker sağlamalarını istiyordu. Roma İmparatorluğu o dönemler de heybetinin zirvesinde olduğundan her an yeni askerlere ihtiyaç duyuyordu. Bunun karşılığında da hem Gotlara yardım dağıtılacak hem de onların bu topraklarda kalmalarına izin verilecekti.

Roma İmparatorluğu’nun Sonu : Gotlar’ın Ayaklanması

roma imparatorluğu tarihi

Romalılar ile Gotlar’ın Savaşı Temsili

Anlaşma gereği dev bir Got akımı başladı ve kısa sürede sayıları 200.000’i buldu. Can havliyle botlara binen Gotlardan bazıları akın sırasında aşırı yüklemeden botların batması sonucu can verdiler. En sonunda sağ salim nehri geçmeyi başaranlar yeni ve güzel hayatlarına başlayacaklardı.

 

İlk başta Romalıların Gotlara karşı tutumu sağduyuluydu fakat bir süre sonra Romalılar arasında ahlaksızlık ve terbiyesizlik başladı. Gotlara yardım götüren Romalılar bunları kendi çıkarlarına kullanmaya başladılar ve Gotları açlığa mahkum bıraktılar. Sefalete bürünen Gotlar kendi imkanlarıyla Romalılardan köpek eti satın almak zorunda bırakıldılar ve en sonunda da artık Romalı olmak değil Roma’yı yok etmeye karar verdiler.

 

Bugün Edirne topraklarında bulunan Adrianopolis’de 40.000 kişilik Romalılara karşı 100.000 kişilik Gotlar ayaklandı. İmparator Valens de Gotları küçümseyerek Batı Roma imparatoru Gratian’ın yardımını beklemeden Gotlara karşı savaşa girdi. Sonuç ise hezimetti. Gotlar 30.000 Roma askerini katlettiler.

Bu noktadan, olaydan sonra da Roma İmparatorluğu’nun çöküşü başladı. 3 Ağustos 378’de yaşanan bu savaşın ardından Aziz Ambrose “tüm insanlığın sonu, dünyanın sonu” demiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.