Pandemi Döneminde Düğün Davetiyesi Nasıl Olmalı?

Tüm insanlığın zor günler geçirmesine neden olan korona virüs salgını düğünlerimizde etkiledi. Düğünler kısıtlandı konuk sayısı düşürüldü derken korona günlerinde yapılan düğünler için yeni tip korona düğün davetiyesi dağıtılmaya başlandı. Düğüne katılacak sayısı azalınca doğal olarak bastırılan davetiye sayılarında düşüş yaşandı.

 

Önceki yıllarda 800-1200 arasında basılan düğün davetiyeleri sayısı artık üç yüzün altına kadar düştü. Birçok çift butik ya da kır düğünü planlarken, davetiyelerini ise facebook gibi sosyal medya siteleri üzerinden çevrelerine ulaştırmayı tercih ediyor.

 

Çoğu matbaacı bu durumdan şikayetçi. Gelirleri yarı yarıya hatta daha da fazla düşmüş durumda. Düşünsenize 1000 davetiye satarken bu sayı üç yüzün altına düşüyor ve düğün sayısı azalıyor. İşleri hiç kolay değil.

İşte örnek bir korona düğün davetiyesi

 

Değerli dostlar, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınından dolayı bazılarınızı aranızda göremeyecek olmak bizleri çok üzüyor. Fakat sizlerin ve düğüne katılacakların sağlığı için düğünümüzde yer alamayacaklardan şimdiden özür dileriz. Biz bu davetiyeyi sizlere sevgimizi göstermek için gönderiyoruz. Fakat düğüne gelecek kişiler listesi zaten belli. Düğünümüz maalesef 200 kişi ile sınırlı olacak.

 

Düğünümüze teşrif edecek misafirler için davetiyemize virüsün bulaş seviyesini en aza indirgemek amacıyla düğünde dikkat edilmesi gerekenleri yazdık.

Düğünümüzde uygulanmasını temenni ettiğimiz koronavirüs kuralları:

1. Herkes kendine ayrılan masada oturacak başka masalar ziyaret edilmeyecek.

2. Düğünde temas, öpüşmek sarılmak yasaktır. Tokalaşmak ta buna dahildir.

 

3. Düğün pastası için herkese özel hazırlanmış dezenfekte edilmiş tabak ve çatal hazırlanmış olup bu konuda içinizin rahat olmasını isteriz.

4. Takı takma töreninde maalesef gelin ve damada dokunamayacağınız için takıları koymak üzere bir stand açtık. Takacağınız takıları lütfen standa bırakalım.

5. Düğünümüze teşrif edecek misafirler için dezenfektan aletleri koyulan bölümler kurulmuş olup sık sık ellerimizi dezenfekte etmemiz sizlerin ve bizlerin sağlığı için çok önemlidir.

6. Düğünümüze zarar görme olasılıkları çok yüksek olduğu için 65 yaş üstü dostlarımızı alamıyoruz. Şimdiden bunun için özür diliyoruz.

Yukarıdaki korona düğün davetiyesi örnektir. Değiştirip kullanabilirsiniz.

Düğün Davetiyesi Görgü Kuralları

1. Düğün davetiyelerimizi ne zaman göndermeliyiz?

Geleneksel olarak davetiyeler düğünden altı ila sekiz hafta önce gönderilir. Bu, konuklara hazırlıklarını yapmak ve farklı şehirde yaşıyorlarsa seyahat düzenlemeleri yapmak için bolca zaman verir.

 

2. Sadece yetişkinlere özel bir düğün yapıyoruz (çocuksuz). Bunun misafirlerimiz için anlaşılır olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Davetiyelerinizi doğru bir şekilde  “misafir” olarak değil, adıyla gönderin; konuklar davetin yalnızca bahsedilenler için olduğunu anlamalıdır. Gerekirse onları arayın ve yalnızca yetişkinlere özel bir düğün yaptığınızı ve yine de katılabileceklerini umduğunuzu açıklayın. 

Ne yazmalı, ne zaman göndermeli

Bir mekan seçmek, elbiseyi bulmak, balayını planlamakla karşılaştırıldığında, düğün davetiyeleri büyük gününüze giden yolda organize etmeniz gereken daha basit görevlerden biri gibi görünebilir. Ancak bu küçük ama çok özel kağıt parçaları söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken çok şey var. Tarihleri ​​ayarlamanızla birlikte, davetiyeleriniz büyük gün için genel havayı belirler ve misafirlerinize düğün hakkında bir fikir verir. Bilgilerinizin net olduğundan ve tasarımın kişisel tarzınızı, diğer yarınızı ve birlikte paylaşmak üzere olduğunuz günü yansıttığından emin olmanız önemlidir.

Yazımızı burada noktalıyoruz. İnşallah korona düğün davetiyesi işinize yaramıştır.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.