Oğuz Atay Tutunamayanlar Romanını Nerde Yazdı? Oğuz Atay Evi

Oğuz Atay’ın ilk romanı Tutunamayanlar’dır. İlk olarak 1971 yılında yayımlanmıştır. Birçok okuyucuda farklı bir tat ve iz bırakan bu roman, kullandığı dil ve anlatım şekli ile Türk edebiyatında devrim olarak kabul edilmektedir. Tutunamayanlar romanını okumayanlar için daha sonra genel bir yorumlamamı yayınlayacağım ancak şimdi ki yazım bu romanın nerede yazıldığı ile ilgili. Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar ve Tehlikeli Oyunlar romanlarının yazıldığı evleri sizlere anlatacağım. Oğuz Atay Evi olarak geçen 2 ev var.

Oğuz Atay’ın efsane romanları Tehlikeli Oyunlar ve Tutunamayanlar’ı yazdığı evler Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Tutunamayanlar Hayriye Caddesi No: 9 Kat: 2’de, Tehlikeli Oyunlar ise Yeniçarşı Caddesi No: 52 Kat: 4’te yazılmıştı.

İşte Oğuz Atay Evi adlı evlerin fotoğrafları

oğuz atay evi

Tutunamayanlardan biraz bahsetmek istiyorum. Genç mühendis Turgut Özben en yakın arkadaşlarından biri olan Selim’in kendisini tabancayla vurup intihar ettiğini gazete manşetlerinden öğrenir. Hikayemizin temel konusu Turgut’un bu olayı araştırması ve bu süreçte öğrendikleridir. Yani roman nasıl anlatılır bilmiyorum ama kesinlikle okunması gereken bir roman. Ben yukarıdaki fotoğrafı bulduğumda romanında etkisinde kalarak hüzünlendim açıkçası. Çünkü o romanın yazıldığı evi canlı görmek, o duyguyu hissetmek bambaşka bir şey.

Yazımızın devamında sizlere bir başka yazımızı tanıtacağız. Albert Einstein hakkında herşeyi bildiğinizi sanıyorsunuz değil mi? Peki Albert Einstein’a İsrail ikinci başkanı olması için teklif götürüldüğünü biliyor muydunuz? O yazımızı okumak için https://www.tarihkolik.com/albert-einstein-israilin-ikinci-baskani-olabilirdi-yanlis-duymadiniz/

Yazımızı ilginç bulduysanız yorum yapmayı ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.