Noel Baba Türk Mü Yoksa Türkiye’de Mi Doğdu?

İnternette gezerken bazı kullanıcıların Noel Baba Türk Mü şeklinde sorular sorduğunu gördüm. Her ne kadar bu soruyu soranların yaşı küçük olsa da ben bu konuda kendimi bir yazı yazma konusunda tutamadım. Sizlere Noel Baba’nın bugünkü Türkiye’de doğduğunu söylesek?

Birçoğumuz Noel Baba’yı Kuzey Kutbu’nda yaşayan iri yarı adam olarak tanıyoruz ve her Noel hediyeleri dağıtmak için bacalardan aşağı kayıyor. Ancak Hıristiyan azizi Nicholas , M.S 3. Yüzyılda aslında şimdi Günümüz Türkiye’sinde doğdu.

Noel Baba Türkiye’de Mi Doğdu?

Aziz Nikolaos (Myra’lı Nikolaos olarak da bilinir) 270 yılında doğdu ve Hıristiyan bir azizdi, aynı zamanda modern Türkiye’de Demre olan Myra’nın Yunan Piskoposu idi. Avrupa’daki öğrenciler, biracılar, denizciler, tüccarlar ve tefeciler de dahil olmak üzere birçok kişinin koruyucu azizi olan aziz, mucizeleriyle biliniyordu. Ancak, modern Noel Baba kavramının temeli, gizlice hediye verme alışkanlığıydı. Patara, Likya’da Rum bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Nicholas, günümüz Türkiye’sinde Demre’nin bir parçası olan Likya Myra’da yaşadı. Zengin ebeveynleri tarafından dindar bir Hıristiyan olarak yetiştirilen Nicholas, vermek zorunda olduğu şeyi fakirlere satmayı öğrendi. Anne babasını bir salgın yüzünden kaybettiğinde, İsa’nın sözünü takip etti ve daha az şanslı olanlara yardım etmek için mirasını harcadı.

Noel Baba Türk Mü

Hayatını Tanrı’ya hizmet etmeye adayarak, çok küçük yaşta Myra Piskoposu oldu ve cömertliği ve çocuklara olan sevgisi nedeniyle oldukça takipçilere sahipti. Hıristiyanlara zulmeden Roma İmparatoru Diocletian’ın hükümdarlığı sırasında piskopos sürgüne gönderildi ve hapsedildi. Serbest bırakıldıktan sonra kilisenin bütünlüğünü korumak için çağrılan ilk ekümenik konsey olan İznik Konseyi’ne katıldı. Aziz Nikola, MS 6 Aralık 343’te   öldü ve şimdi Demre’de bulunan ve çok popüler Ortodoks azizine saygılarını gösteren dindarların hac yeri haline gelen kendi katedral kilisesine gömüldü. Restore edilen kilisede, 2000 yılında Rus hükümeti tarafından bağışlanan Rus heykeltıraş Gregory Pototsky’nin bronz bir aziz heykeli bulunuyor.

Noel Baba Türk Mü

Antik Bizans’da 5 inci ve 12 inci yüzyılları arasında kullanılan Myra Aziz Nikolaos kilisesi  gömüldüğü yer olmanın yanı sıra, yapının tavanı süsleyen özellikle güzel fresklerden birine sahiptir. MS 520 yılında Aziz Nikola’nın piskopos olarak görev yaptığı başka bir kilisenin üzerine inşa edilmiş, 1862 yılında sular altında kaldıktan ve alüvyonla doldurulduktan sonra Rus Çar I. Nicholas tarafından restore edilmiştir. Anadolu’daki en önemli Bizans yapılarından biri olan kuzeydoğu ek pasajındaki freskler, ünlü azizin hayatından tek görsel örneklerden bazılarını barındırıyor.

Etiketler: Noel Baba Türk Mü Yoksa Türkiye’de Mi Doğdu?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.