Mısır Piramitlerinin Gizemleri – Yalanlar ve Gerçekler – Özellikleri

Mısır Piramitlerinin Aslında Nasıl İnşa Edildiği Ortaya Çıktı

Bir piramit 32 katlı bir binanın yüksekliğinde olmalı. Öyleyse bu korkunç ve gizemli piramitlerin yapılmasında kim sorumlu? Bu yazımızda sizlere Mısır Piramitlerinin inşa edilme sürecindeki gerçekleri anlatacağız. Hazırsanız başlayalım. Mısır piramitlerinin gizemleri yazımızı okurken şaşkınlıktan ağzınız açık kalacak.

Mısırda şu an ayakta duran yaklaşık 80 piramit var. Bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde inşa edilen Zoser Piramididir. Bu piramit Sakkara şehrinde yer almaktadır. Piramit M.Ö 2630’da yani günümüzden dört bin yedi yüz yıl önce Kral Zoser adına inşa edildi.

Kayda değerler piramitlerin çoğu Kahire’nin eteklerinde bir şehir olan Giza’da bulunuyor. Bunlardan bazıları olan Gize Piramitleri dünyanın yedi harikasından biri konumunda. Eski Mısırlılar bir Firavun öldüğünde ruhunun bir kısmının yani kasının fiziksel bedeninde kaldığına inanıyorlardı. Yani filmlerde çok sık gördüğümüz ve popüler olan hepimizin bildiği mumyalama bir kısmına yaşadıkları inandıkları bir Kral’ın ruhunu korumak için yapılıyordu. Bir gün Kral’ın ruhunun bedenine geri döneceğine ve ona yeniden hayat vereceğini umuyorlardı. Altın kaplar, yiyecek ve mobilya gibi eşyaları da ölü Kralla birlikte gömerlerdi.

Mısırlıların gerçekten bu konuda şakası yoktu. Kral hala hayattayken onlara göklerin tanrısı Horus’un bir cisimleşmiş hali olarak saygı duydular ve öldüğünde doğurganlığın ve yer altı dünyasının tanrısı Osiris’in şeklini alırdı. Osiris olarak sorumluluğu güneşi batırmaktı. Oğlu ise yeni firavun olarak onu yeniden yükseltecekti. Bu semiyotik ilişkinin kozmik dengenin kurulmasında önemli olduğuna inanıyorlardı.

Mısır Piramitlerinin Gizemleri-Piramitler Nasıl İnşa Edildi?

Neyse biz piramitlere dönelim. Çoğunlukla piramidin çekirdeğini inşa etmek için kullanılan kireç taşı gibi taşlardan inşa edilmişlerdir. Dış kaplaması ve iç duvarları için beyaz kireç taşı kullanılmıştır. İç duvarlarda pembe granit zeminlerde bazen bazalt taşı kullanılmıştır. Taş devleti olarak tanınan Mısır’da hiç bir zaman taş sıkıntısı yaşanmamıştır. Kullandıkları bazalt Batı Çölünün en büyük vahalarından gelmiştir. Kaymak taşı ise Nil’in doğu kıyısındaki bir şehir olan Luksor şehrinden geliyordu.

Eski bir teknoloji danışmanın, 2003 tarihli Mısır Arkeolojisinde Deneyler Eski Mısır’da taş işleme teknolojisi adlı kitabında belirttiği gibi 16.3 tonluk bir bloğu taşımak için 45 işçiye ve 6060 bloğu taşımak için sekiz kişiye ihtiyaç olduğuna inanıyordu. Tek bir piramidin inşasının bitmesi 20 ile 30 yıl arasında sürebilirdi.

İnsanların İnandığı Yalanlar

Uzun süre boyunca Piramitleri şeytani bir Firavun’un emriyle kölelerin inşa ettiği düşünülüyordu. Bu sahte haberi herkesten önce Büyük Piramit’in her şeyden önce sürekli emek harcayan ve üç ayda bir ekip tarafından rahatlatılan 100 bin köle tarafından inşa edildiğini yazan Yunan tarihçisi Herodot’a yükleyebiliriz. BBC ayrıca büyük piramidin görevlendirilmesinden sorumlu Mısır’ın dördüncü hanedan hükümdarı Kral Kufu’nun emrinde çalıştırmak için bu kadar çok köleye sahip olmasının imkansız olduğunu ve hepsinin aynı şekilde çalışmasının mümkün olmadığını savunuyor. Bu yanlış haberin sürdürülmesinde kısmen Batı Hollywood filmlerine borçluyuz. 1546’dan kalma destansı “The Ten Commandments” gibi filmler inşaatçıları köle olarak gösteriyordu.

Kulaktan kulağa yayılan başka bir yanlış bilgi de piramitleri Yahudilerin inşa ettiğidir. Bu yalan eski İsrail Başbakanı Menaham Begin 1977’de Kahire Ulusal Müzesini ziyaret ettiğinde başladı. Kudüs İbrani Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsünde profesör ve arkeolog olan İsrailli Amiye Mazar Begin’in hiç bir dayanağı olmayan iddiasını çürütüyor. Washington Dc’deki Biblical Arkeoloji ve Editörü Daroty Tracy “Piramitleri hiç bir Yahudi inşa etmedi. Çünkü piramitlerin inşa edildiği dönemde yahudiler yoktu” dedi.

Bir de piramitleri yapanların uzaylılar olduğuna inanan insanlar var. Evet bu konuya da uzaylıları bağlamayı başarmış birileri. Bu zorlama teoriyi şöyle özetleyebiliriz :

Işık Hızı saniye de 299.792.458 metre hareket ediyorsa ve büyük piramidin coğrafi koordinatları 29,9792458 derece ise ve insanlar 1950’ye kadar ışık hızını bu kadar doğru bir şekilde ölçemediğine göre o zaman gelişmiş Uzaylılar zamanda yolculuk yapıp geçmişe gidip Dünya’ya geri dönerek piramitleri yapmış olmalıdır. Antik uzaylılar teorisine inananlar Uzaylıların İngiltere’de ki Stone Age ve diğer antik anıtları da inşa ettiğini düşünüyor.

Mısır Piramitlerinin Gizemleri – BBC Arkeologları Ne Diyor?

Bakın inandığınız ya da inanmadığınız şeylerden biz sorumlu değiliz. Ancak piramitlerin içindeki çizimlerin bulunan diğer kanıtlarla birlikte çok farklı bir hikaye anlattığını ve arkeologların piramitleri kimin inşa ettiği, nasıl yaşadıkları ve piramitleri nasıl yaptıkları hakkında daha iyi bir fikre sahip olduğunu söylüyoruz.  BBC, arkeologların Büyük Piramidin arkasındaki işgücünün iki ekipten oluştuğunu düşündüklerini söylüyor. Birincil işçiler ve geçici işçiler. Taş ocaklarında çalışan nakliyeci ve duvar ustası olan yaklaşık dört bin birincil işçi vardı. Aileleriyle bir piramit köyünde yaşadılar. Geçici ekip rampaları inşa eden, aletler yapan, harç yapan, yiyecek giyecek ve yakıt temini gibi çeşitli işlerden sorumlu 16.000 ile 20.000 işçiden oluşuyordu. Bunlar piramit köyü yakınlarında ayrı bir kampta yaşadılar. Nil’in durumu da Piramidin inşasını yapanların dikkat etmesi gereken noktalardan biriydi. Giza’daki piramidin inşası için Mark Hemtter ve arkeolog Zei Havas iskilipli bir ekibin bir yıl boyunca piramitler üzerinde çalıştığına ancak yaz sonu sonbaharın başlarında Nil nehri taşıpta çevredeki tarlaları su bastığında daha büyük bir ekibin piramit yapımında çalıştığına inanıyor.

Arkeologlar piramit işçilerinin yaşadığı köyler ve kamplar hakkında bilinmesi gereken her şeyi henüz keşfetmediler. Ancak 1999-2002 yılları arasında arkeolog Weyner tarafından yapılan kazılar geçmişe daha fazla ışık tuttu. Kışla tarzı yatak görevi gören çamur yataklarında uyuduklarını biliyoruz. Bu kışlalar iki bin kadar geçici işçinin kalcağı dev yatakhaneler gibi düşünülebilecek yerlerdi. Uyku yerlerinin arka tarafında yemek pişirme ve bakır işleme alanları da vardı.

Peki Piramit İnşaat İşçileri Ne Yerdi?

Sığır etiyle beslendikleri ortaya çıktı. Onlara çiftliklerinden günlük olarak 21 sığır ve 23 koyun gönderiliyordu. Ayrıca balık yiyorlardı ve bir kaç bira içmeyi de seviyorlardı. Daha önce bu insanların köle olmadıklarını belirtmiş olsak ta Piramit inşasının bir bedeli vardı. Keşfedilen vücutlarda Aneroitten muzdarip oldukları ve alt omurgaların aşınma ve yıpranmadan etkilendiği görülüyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu piramitleri inşa etmek için muazzam miktarda taş gerekiyordu. Bu yüzden Mısırlılar sonunda yığdıkları blokları hareket ettirmenin etkili bir yolunu bulmak zorunda kaldılar. Sıcak çöl kumlarında sürükleyerek taşları daha rahat hareket ettirebilmek için kızaklar yapmışlardı. Bu akıllıca kızaklar pek ileri teknoloji sayılmıyordu çünkü ahşaptan yapılmışlardı. Ancak yine de akıllıca bir çözümdü. Kızağı sürüklemeyi kolaylaştırmak için kumu ıslatırlardı. Konu ölçmeye geldiğinde ise geri kafalıydılar. Cetvel kullanmadılar. Bunun yerine bir arşın orta parmağımızın ucundan dirseğinize kadar olan uzunluğa eşittir ve bir el çok kullanılan bir birimdi. Yıldızların konumlardan yönleri tahmin edip kuzey ve güney blokların eşit olmasını sağladılar.

Gerçekler – Özet

Mısır Piramitlerini uzaylılar inşa etmedi. Mısır piramitlerini köleler de inşa etmedi. Mısır Piramitlerinin yapımında Yahudiler yoktu. Mısır piramitleri sadece parayla çalışan işçiler tarafından inşa edildi. Tabi ki bu görkemli yapıları inşa etmek çok zordu. Yazımızda bahsettiğimiz gibi ağırlık kaldırmaktan omurga sorunları yaşayan bir çok işçi vardı. Ancak bu size sürekli kırbaçlanan çalışmadığı zaman dayak yiyen köleleri aklınıza getirmemeli. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Mısır Piramitlerinin Gizemleri – Yalanlar ve Gerçekler – Özellikleri başlıklı yazımızı beğendiyseniz yorum yapıp fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Tarih seven tarihkolik olan herkesi sitemizde kalıcı olmaya davet ediyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.