Meksika’daki kutsal Aztek tapınağında ortaya çıkan büyüleyici kartal heykeli

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) arkeologları 25 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada , Meksika’daki antik bir tapınakta altın kartalı tasvir eden 600 yıllık çarpıcı bir Aztek heykelinin ortaya çıkarıldığını duyurdu.  Aztek Kartal heykeli olarak bilinenbu heykelle ilgili haberimizi okuyalım.

41,7 inç x 27,6 inç (106 x 70 santimetre) boyutlarında olan kartal, tapınakta şimdiye kadar bulunan en büyük  heykel.

Kartal, antik Aztek başkenti Tenochtitlán’ın kalbinde inşa edilen ikonik piramit şeklindeki tapınak Templo Mayor’un eteğindeki bir yapının zeminine oyulmuş ve günümüzde günümüz Mexico City’sinde. 

Sanatçılar, 15. yüzyılın ortalarında Moctezuma I’in hükümdarlığı sırasında, bir taş arka plandan oyulmuş yükseltilmiş görüntülere sahip bir heykel türü yaptı. 

INAH’tan arkeologlar, kutsal alanda devam eden bir kazı olan Templo Belediye Başkanı Projesinin dokuzuncu sezonunun bir parçası olarak Şubat 2020’de oymayı keşfettiler. 

Meksika’nın kültür sekreteri Alejandra Frausto Guerrero, yaptığı açıklamada, “Meksika Templo Belediye Başkanı Tenochtitlán’ın henüz bize ifşa etmediği büyük sırları gösteren çok güzel bir eser,” dedi . “[Arkeologların] çabaları ve özverileri sayesinde, tarihimizi ve hafızamızı kurtarmaya devam edebiliriz.” 

Kutsal bir yer

Büyük Tapınak olarak da bilinen Templo Belediye Başkanı, Tenochtitlán’ın merkezinde duran ve Aztek din ve kültürünün kalbi olan devasa, piramit şeklindeki bir yapıydı. Zirvesinde, güneş ve savaş tanrısı ve aynı zamanda şehrin koruyucusu Huitzilopochtli’ye ve yağmur tanrısı Tlāloc’a adanmış iki şapel vardı. Tapınak, Tenochitlán’ın kutsal bölgesini oluşturan 78 yapıdan biriydi.

İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nde bir Aztek tarihçisi olan Caroline Dodds Pennock, Live Science’a bir e-postada “Aztekler için, Templo Belediye Başkanı fiziksel, efsanevi ve ruhsal evrenlerin kalbinde yatıyordu” dedi.

Mexico City’deki Templo Mayor’daki kazı alanının bir kısmı. (Resim: Shutterstock)

1427 ile 1440 yılları arasında hüküm süren Aztek lideri Itzcoatl, tapınağı ilk olarak 15. yüzyılın başında inşa etti. Daha sonraki hükümdarlar Moctezuma I (1440’tan 1469’a kadar hüküm süren) ve Ahuítzotl (1486’dan 1502’ye kadar hüküm süren) da tapınağa önemli katkılarda bulundular ve genellikle daha önceki yapıların üzerine inşa ettiler. 

Kabartma kartal, Templo Belediye Başkanı’nın yanındaki yapılardan birinin zeminine oyulmuş ve Ahuítzotl’un hükümdarlığı sırasında üzerine inşa edilmiş başka bir katla kaplanmıştır.

INAH’ta soruşturmayı yöneten arkeolog Rodolfo Aguilar Tapia, yaptığı açıklamada, “Bu yüzden iyi bir koruma durumuna sahip” dedi. “İspanyollar tarafından hiç görülmemiş bir unsur,” dedi.

Bugün, çarpıcı kartal heykeli, Mexico City’de iki caddenin kesişme noktasının altında yer almaktadır. Ancak, inşa edildiğinde yapı, Templo Belediye Başkanı’nın güney yamacının dibine oturmuş olacaktı. Aynı zamanda merkez eksende de olacaktı – Templo Belediye Başkanı’nın zirvesindeki Huitzilopochtli şapelini ve aşağıda kız kardeşi tanrıça Coyolxauhqui’nin dev bir heykelini birbirine bağlayan bir çizgi.

Kartal sembolojisi

Orta Meksika’da Yerli halk tarafından konuşulan Nahuatl dilinde “itzcuauhtli” veya obsidiyen kartalı olarak da bilinen altın kartal ( Aquila chrysaetos ), Aztek kültüründe önemli bir semboldü. 

Ünlü Aztek bölgesi Templo Mayor’un yakınında zemine oyulmuş altın kartal kısma. (Resim kredisi: Mirsa Islas)

“Kartal, Aztek düşüncesine göre, güneşin doğuşunda var olduğuna inanılan kutsal bir yaratıktı (dolayısıyla karartılmış ‘şarkı söylenmiş’ kanat uçları) ve Aztek kültüründeki seçkin savaşçı tarikatlarından birinin sembolü idi,” 

Yırtıcı kuş da sık sık Huitzilopochtli ile bağlantılıydı ve kısmanın konumu tanrıyı çevreleyen önemli bir efsaneyi yansıtıyor olabilir.

Pennock, “Azteklerin efsanevi tarihine göre, Huitzilopochtli kız kardeşi Coyolxauhqui’yi yenmiş ve onu parçalara ayırdığı bir dağdan aşağı atmıştı” dedi. “Bu tarih, kurbanların cesetleri merdivenlerden aşağı atılırken, Templo Belediye Başkanı’nda insan kurban edilerek tekrarlandı.”

Pennock, Coyolxauhqui heykelinin yakınında Templo Belediye Başkanı’nın eteğindeki kartalı şekillendirmenin muhtemelen hem bu hikayeye hem de orada gerçekleştirilen gerçek insan kurbanlarına bir gönderme olduğunu söyledi.

Heykel, 16. yüzyıldan kalma ünlü bir Aztek el yazması olan Codex Borgia’daki bir altın kartal görüntüsünü andırıyor. Araştırmacılara göre, tıpkı Codex Borgia’da olduğu gibi, yeni keşfedilen kartalın tüyleri kurban bıçağı gibi görünüyor.

Pennock, “Templo Belediye Başkanı Projesi, Aztek kültürü hakkında dikkate değer bilgiler vermeye devam ediyor” dedi. “Bu kartal, Azteklerin efsanevi tarihlerini inançlarının ve ritüellerinin merkezinde gördükleri yollara dair anlayışımıza bir katman daha ekliyor.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. anıl dedi ki:

    Şuana kadar bulunmayan ne güzellikler var acaba insan gerçekten merak ediyor. Böyle güzel bir kartalın evimde olmasını isterdim 🙂