Malazgirt Savaşı ve Tarihi Sonuçları Nelerdir?

Malazgirt savaşı Türklerin tarihinde en önemli savaşlarından ve zaferlerinden biridir. Malazgirt savaşının günümüzün Türkiye’sinin temellerinin atıldığı da bir gerçektir. Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan Malazgirt Savaşı ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabileceksiniz.  Malazgirt savaşı 26 ağustos 1071’de yapılmış olup, Alparslan Sultan yönetiminde Selçuklu Devleti ile Doğu Roma İmparatorluğu arasında gerçekleşmiş olup, Muş ‘un Malazgirt ilçesi yakınlarında yapılmıştır. Malazgirt savaşı kesin ve muhteşem bir zaferle sonlanmıştır. Çok büyük kazanımları elde eden Selçuklu devleti dolayısıyla da Türkler olmuştur. Gelin hep birlikte Malazgirt savaşının nedenleri, sonuçları ve önemi ile ilgili detaylara göz atalım. İşte tüm detaylar.

Malazgirt savaşı tarihi

Malazgirt savaşı

Malazgirt savaşının tarihi merak edenler için araştırdık. Türklerin İslamla kurduğu yakın ilişki Doğu Roma İmparatoru Diyojen’i rahatsız ediyordu. Bunun en büyük sebebi ise, Selçukluların sefer yaptıkları her yere hoşgörü politikası ile davranmaları Doğu Roma İmparatorluğuna ait yerlerde hoşnutlukla karşılanıyordu. Doğu Roma İmparatoru yaklaşan tehlikeli durumun farkındaydı ve bu durumdan hiç hoşlanmıyordu. Sonunda verdiği bir kararla Selçuklu devletine sefer düzenledi. Güçlü ordusunun verdiği rahatlık Türk direnişini kırmak olsa da sefer başladıktan sonra Diyojenin hedefi tüm Doğu İslam devletleri olmuştur. Ancak savaşı kazanan taraf Selçuklular olmuştur. Doğu Roman ordusu dağılmış ve Anadolu’nun kapıları Türklere açılmış oldu.

Malazgirt Savaşın Sonuçları

Malazgirt savaşının sonuçları tüm dünya için önemli sonuçlar doğurmuştur. Doğu Roma İmparatorluğu yenilgiye uğramış ve dağılmıştır. Savaşın diğer sonuçları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Malazgirt savaşının en önemli sonucu Türkler için Anadolu’nun kapılarının tam anlamıyla ve tamamen açılmış olmasıdır.
 • Anadolu tamamen Türk Yurdu olmuştur.
 • Malazgirt savaşı sonunda Marmara ve Ege kıyılarına kadar Selçuklular rahatlıkla ilerlemiş oldular.
 • Bizans yani Doğu Roma İmparatorluğu Balkanlara çekilmeyi uygun görmüştür. Bu yenilgi Bizans imparatorluğunun zayıflamasının temelini oluşturmuştur.
 • Bizans’ın İslam dünyasına yönelik tehdit ve baskıları da son bulmuş oldu. Bu arada savaşın kazanılmasında Bizans ordusunda yer alan paralı asker olan Peçenek ve Oğuzlar’ın yarma stratejileri de büyük rol oynadığını da belirtelim.
 • İlk defa olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde Türk beyliklerinin kurulmasını sağlamıştır. Bu durum da Anadolu’nun Türk yurdu olma yolundaki başlangıç noktası sayılabilir.
 • Türk –İslam ilişkilerinin maksimum düzeyde yaşandığı bir meydan savaşı olma özelliğindedir.
 • Bizans ordusu dağılmıştır. Üstelik Doğu Roma İmparatoru Diyojen Selçuklu Devleti’ne esir düşmüştür. Savaşın bir diğer sonucu da Türkler’ in çok önemli kazanımlar elde etmiş olmasıdır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bu yazıya yorum yazın.

  Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.