Macarlar Türk Mü? – Bir Macarla Röportaj

Macarların Türk olup olmadığı uzun süredir tartışılan bir konu. Öyle ki internette bu konuyla ilgili gerçekten çok fazla yalan içerik var. Biz de Macarlar Türk Mü konusuna bu yazımızla açıklık getirmek istedik. Bu yazıyı yazan kişi bir Macar. Yani biz sanıyoruz ki Macarlar Türk deyince onlarda bunu hemen kabul edecek. Gábor Schermann Macaristan’da yaşıyor ve bir Macar. Kendisi bir araştırmacı. Onunla olan kısa röportajımızı burada yayınlıyoruz.

macarlar türk mü

Soru: Macarlar Türk Mü?

Hayır, Macarlar Türk değil. Bunu size dil ve genetik açıdan göstermeme izin verin.

Dil

Macarca Türk (Altay) dil ailesinin bir parçası değildir. Bunun yerine, bir Ural dili, en yakın akrabaları Khanty ve Mansy ve biraz daha uzaktan akrabaları Fince ve Estonca. Bu tartışılmaz çünkü Finno-Ugric dil ailesindeki en eski kelimeler (vücut parçaları, avlanma ve toplama alet isimleri, aile ilişkileri, doğal nesneler) benzerdir.

Dil parçalarının kanıtladığı gibi, Türk dil grupları ile Macarlar arasında en az iki yakın bağlantı vardır. Bu parçalar Fince’den eksik, bu yüzden ayrılıktan sonra olmuş olmalı. Temaslardan biri, Macarlar tarıma (muhtemelen Hazar imparatorluğu içinde) başladığında ve ikincisi Orta Çağ’da Osmanlılarla gerçekleşti. Alınan bir dizi kelime vardı (çoğunlukla tarım ve zanaatkarlık).

Elbette, Slav okyanusunun ortasında ve Avusturyalı krallar ve Roma Papa tarafından yönetildiğimizden, çok sayıda Slav, Almanca ve Latince ödünç sözcüklerimiz var ve bunlar Türkçeden alıntılar kadar önemlidir.

Genetik

Macarlar kabaca % 40 Slav (kuzey + güney), dörtte bir Germen, % 20 Yunan, % 15 Türk. Şaşırtıcı bir şekilde, sadece Ural genlerinin izleri var, ki bu açıkça Finlerden ayrıldığımızdan bu yana 3–400 neslin bir sonucudur. (İlginçtir ki, Ruslar hala neredeyse dörtte bir Ural genine sahiptir).

Genetik olarak Macarlar, diğer Orta Avrupalılar, Slovaklar, Romenler, Çekler ve Avusturyalılar ile çok benzerler. Rumlar, Arnavutlar ve İtalyanlar ile Türklere aynı uzaklıktayız. Genetik ayrıca Macarların Türk olacağını göstermiyor, daha çok Macarların Orta Avrupalılar (veya Karpatlar) olduğunu gösteriyor. Fakat bu konu Macaristan’da da gündem oldu. Çeşitli yayınlar yapıldı. Dolayısıyla Macarlar’ın yüzde 10’luk bir kısmı Türk olduğuna inanmaya başladı. Ama burada ki Türk, Türkiye Türkleri değil. Orta Asya Turan halkından bahsediyoruz. Dolayısıyla Macarlar Aynı kökten geldiğine inandığı için Türklere sempati duymaya başladı. Biz iki ülke arasındaki ilişkilerin güzel olmasını diliyoruz.

Röportajın diğer kısımlarını sizleri sıkmamak adına yazımıza almadık.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. macarlar türk mü Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.