Macaristan Türk Konseyi’ne neden katıldı?

Macaristan tam üye değil, gözlemci bir devlet olarak katıldı. Katılma nedenleri birden çoktur. Macaristan bugünkü kimlikleri için uzak geçmişine bakıyor olabilir ve ekonomik kaygılar da önemlidir. Ama dahası, Orban’ın bunu AB’ye alay etmek için yaptığını düşünüyorum. Ne kimlik (belirgin bir şekilde Avrupalı ​​olmayan bir kuruluşla ilişki kurmayı seçerek) ve ekonomik olarak (geçiş ülkesi Türkiye ile birlikte kaynak zengini Orta Asya ülkeleriyle daha büyük bağlar kurarak) açısından AB’ye gerçekten bağımlı olmadıklarını göstermek . Spesifik olarak, AB’nin liberal vizyonu Viktor Orban’a hitap etmiyor. Bu ülkelerin hiçbiri hiçbir şekilde “liberal” değil. Mali olarak liberal olmasa da çoğu sosyal olarak muhafazakar. Macaristan Türk Konseyi ile ilgili yazımızı okuyorsunuz.

Macaristan Türk Konseyi

Şimdi de Bir Macar vatandaşının yorumunu okuyalım. Agust Mackensen diyor ki :

Macaristan Türk Konseyi’ne neden katıldı?

Politik nedenlerden dolayı. Yaklaşık 10 yıl önce, mevcut hükümet yeni bir ticaret politikası başlattı, bu “keleti nyitás” idi (doğuya açılan):

Amaç, çoğunlukla “ikinci dünya” ülkeleri (eski sovyet, Asya ülkeleri) ile karlı ticari ilişkiler kurmaktır. Bu ülkelerin çoğu kültürel olarak Türk olduğu için, hükümet geçen yüzyıldan itibaren Macar Turancılığı fikrine desteğini sürdürdü. Amaç, Macar halklarını Türk akrabalıklarına uydurmaktı. Bunu başarmak için bir dizi karar verildi:

  • Bilimsel olarak kabul edilen Finno-Ugric kökenimizi inkar etmeye başladılar.
  • Macar Bilimler Akademisi’nin desteğini azalttılar (Finno-Ugric kökenimiz hakkında Macar bilim adamları arasında bilimsel fikir birliği var. Macar akademisyenler Altay-Türk kökenimizi reddediyorlar, ancak teori hala hükümet seçmenleri, alt sınıflar arasında popüler: eğitimsiz insanlar.
  • Hükümet,  Macarlar hakkında yeni bir DNA çalışmasını finanse etti. Araştırmayı gerçekleştiren genetikçiler, eski Macarların bir kısmının Moğolistan topraklarından geldiğini ve Hunların soyundan geldiğini buldu. İngilizce özet içeren çalışma burada mevcuttur: http://doktori.bibl.u-szeged.hu/3794/1/Neparaczki_PhD.pdf
  • Hükümet, yerel bir Turanist ve gelenekçi festival olan Kurultáj’ı desteklemeye başladı.
  • Viktor Orban, 2018’de Kazakistan’da şunları söyledi: “Macaristan’da yaşıyoruz, biz Macarız, Macarca konuşuyoruz, bu Türk dilleriyle ilgili benzersiz ve garip bir dil.”

Macaristan’ın Türk Konseyi’ne katılımı siyasi motivasyondu. Hükümet, daha iyi ticaret fırsatları için Türk ülkeleriyle daha iyi bir ilişki istiyor. Bu Türk yanlısı prosedürler, onların ilgisi olduğu sürece sürecektir. Viktor Orban’ın birçok yüzü var ve kimliğini bir günden diğerine değiştirebilir. Liberal bir politikacı olarak başladı ve bugün sağcı bir popülist. Gerekirse yarından itibaren Slav olacağız …

Etiketler: Macaristan Türk Konseyi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.