Korsanlar Neden Kanca Takar? Korsanlık Tarihi Hakkında İlginç Bilgiler

Hepimiz televizyonlarda yayınlanan çizgi film ya da filmlerde korsanları papağanı olan kancalı gözlerinin birinde göz bandı olan ürkütücü insanlar olarak görürüz. Peki Korsanlar Neden Kanca Takar? Bu yazımda sizlere korsanlık tarihiyle ilgili ilginç bilgileri derledim.

Filmlerdeki Korsanlar Gerçek Hayatta da Öyle mi Görünür?

korsanlar neden kanca takar?

Bu korsan hiç korkunç görünmüyor. Aksine çok yakışıklı 🙂 Once Upon A Time Dizisinden Kaptan Hook.

Korsanların evcil hayvanları olarak papağanları veya elleri için kancaları var mıydı? 

18. yüzyılın başında sadece 4-5 yıl faaliyet gösteren özel bir korsanlar çetesi vardı. Karasakal, Stede Bonnet, kadın korsanlar Mary Read ve Anne Bonny bu çetenin bir parçasıydı. Korsanlarla ilgili tüm o görünüş özellikleri kültürü bu çeteden gelmiştir.

Korsanlar Neden Kanca Takar?

Korsanların sahip olduğu özellikler, evcil bir papağana sahip olmak, kollarını, gözlerini ve ellerini kaybetmek o dönemde denizciler arasında çok yaygındı. Çünkü korsan çeteleri arasında çatışma, savaşlar esir alınma gibi sebeplerle sık sık ellerini kaybetme riskiyle karşılaşıyorlardı. Ve neredeyse tüm korsanlar daha önce denizciydi. Korsanların çoğu, korsanlığa girmeden önce tüccar veya denizci idi. Aslında birçoğu, korsan olsun ya da olmasın denizci olmak çok tehlikeli olduğu için kaza geçirmişti. Gemileri fırtınaya takıldı, kargo ve variller kaydı, savaşta tahta kıymıklar tarafından vuruldular. Pek çok kişinin göz bandı ve kol kancaları da olabilir çünkü çeşitli kazalarda gözlerini ve uzuvlarını kaybetmişlerdi, bu yüzden korsanlar muhtemelen ilk Mad Max filmlerinden çılgın bir canavar gibi görünüyorlardı.

İngiliz denizciler için en yaygın Okyanus yelkenciliği rotalarından biri İngiltere’den Karayipler’e gitmekti çünkü bu, ticari gemiciliğin ana rotasıydı. Ve böylece gri, kasvetli İngiltere’ye geri döneceklerdi ve onlarla birlikte getirecekleri şeylerden biri de tropik kuşaktan renkli kuşlardı, özellikle de omzunuza oturmak için eğitilebilen ama aynı zamanda sözcükleri konuşmak için eğitilebilen papağanlar. Ve boş zamanlarınızda bir korsan gemisinin ne kadar sıkıcı olduğunu tahmin edebilirsiniz, ne yapacaksınız? Renkli ve konuşkan papağanlar bir çeşit eğlence ve rekreasyon olarak değerlendirildi.

Yani, özel bir beceriyle kendilerini ayakta tutmanın bir yolu olmayan binlerce insan vardı.  Denizciler üzerindeki baskı çok büyüktü. Birçoğu isyan etti ve gemilerini ele geçirdi. Korsanlığın altın çağından kalan bu korsanlar, hala hayatta oldukları sırada halk kahramanlarıydı. Hırsız ve haydut olmadıklarını savundular, hayatlarını perişan eden gemi sahiplerine ve gemi kaptanlarına karşı esasen toplumsal bir isyan başlattıklarını söylediler. Bunlar kötü zenginleri hesaplaşmak için soyan Robin Hood figürleriydi.  

İlk korkunç görünme fikri, Karasakal’ın fikri, bir terör imajı geliştirmekti, böylece birileri onlardan o kadar korkacak ki, kavga etmeden teslim olacaktı.  Aslında, Karasakal’ın tüm baskınları ve gemileri ele geçirmelerinin arasında, birçok insanı tehdit etti ama Kraliyet Donanması ile yaptığı son, ölümcül savaştan önce aslında hiç kimseyi öldürmedi.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. korsanlar neden kanca takar? Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.