John Dalton Kimdir? Hayatı Hakkında Duymadığınız 17 Bilgi

john dalton kimdir

John Dalton

Yazımızda sizlere John Dalton ile ilgili duymamış olabileceğiniz 17 bilgiyi listeledik. Umarım keyif alırsınız. John Dalton Kimdir?

John Dalton Hakkında Duymadığınız 17 İlginç Bilgi: John Dalton Kimdir?

John Dalton Kimdir ? John Dalton (6 Eylül 1766-27 Temmuz 1844), çeşitli çalışma alanlarına birçok önemli katkılarda bulunan İngiliz bir bilim adamıydı. Muhtemelen en iyi çığır açan araştırması ve atom teorisine yaptığı katkılarla bilinmesine rağmen, renk körlüğü, alandaki önemli çalışmaları nedeniyle genellikle Daltonizm olarak anılır.
İlginç John Dalton Gerçekleri:
1. Bir Quaker olarak, aynı zamanda İngiltere’de bir Muhalif kişi olarak da adlandırılan Dalton’un bir üniversite pozisyonuna girmesine veya devam etmesine izin verilmedi. Bunun yerine kardeşinin Kendal’daki Quaker öğrencileri için kurduğu bir okulda ders verdi. John Dalton Hayatı ile ilgili önemli bir yer kaplayan “Quaker” İngiltere’de 17. yy’da başlayan bir mezheptir. Başlangıçta, Quakerler, kendilerini din topluluğu olarak görmüyorlardı, daha çok, dağınık bir gruplaşma vardı.
2. Manchester’daki New College’da matematik ve felsefe öğretmeni seçildi.
3. Kolej finansal sorunlarla uğraşmaya başladığında , Dalton Manchester’da özel öğretmen oldu.
4. 1995 yılında, Dalton’un aslında çok nadir görülen bir renk körlüğüne sahip olduğu keşfedildi, bu da Dalton’un ayrıntılı olarak çalıştığı ve birçok kez açıkladığı bir gerçektir. Kardeşi de renk körü olduğu için, renk körlüğünün genetik bir özellik olduğunu teorileştiren ilk kişilerden biriydi.
5. Dalton’un nadir görülen renk körlüğü nedeniyle, yalnızca tek bir rengi, sarıyı görebiliyordu.
6. Dalton, meteoroloji çalışmalarında da çok etkiliydi ve fikirlerinin çoğu, uçak ve hava balonlarının icadına kadar değişmedi.
7. Meteoroloji alanındaki çalışmaları, özellikle barometrik basınç, daha sonra karışık gazların oluşumunu tartıştığı Deneysel Denemeler adlı bir dizi makale yayınlamasına yol açtı.
8. Ayrıca farklı sıcaklıklarda buhar oluşumunu, özellikle atmosfer basıncını araştırdı ve yazdı.
9. Dalton ayrıca sıvıların buharlaşması ve termal genleşme konusundaki araştırmalara dayanan bulgularını da dahil etti.
10. 1803’te, şimdi Dalton Yasası olarak bilinen bir teori geliştirdi: Esasen, birleşik gazların toplam basıncının, bu gazların her birinin ayrı ayrı kısmi basınçlarına eşit olduğunu belirtir.
11. Dalton’un araştırmasının atom teorisi üzerinde muazzam bir etkisi oldu, çünkü farklı gazların fiziksel özellikleri üzerine yaptığı çalışma, atomların fiziksel bir yapısının olmasını gerektiriyordu.
12. Dalton, atomları anladığından, altı farklı element için atom ağırlıklarının bir listesini de yayınladı: hidrojen, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür ve fosfor.
13. Çalışmaları, birçok antik Yunan varsayımını gölgede bırakan çığır açan bir kavram olan farklı atom ağırlıklarına sahip parçacıklar arasında kimyasal kombinasyonların meydana geldiği sonucuna varmasına neden oldu.
14. Dalton’un atom teorisi yorumu, atomların kimyasal reaksiyonlarda birleştirildiğini, ancak aynı zamanda ayrılabileceğini ve yeniden düzenlenebileceğini savunuyordu.
15. Ancak Dalton, atomların ayrılamayacağı veya yaratılamayacağı sonucuna vardı.
16. Farklı elementlerin atomları, yeni bileşikler üretmek için belirli oranlarda birleşebilir.
17. En önemli katkılarından biri de hacimsel analiz ilkeleri üzerine yaptığı çalışmadır.

Aritoteles Kimdir? Hakkında duymadığınız 13 ilginç bilgi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tarih Sever dedi ki:

    Süper bilgiler aydinlattiniz teşekkür ederiz