Helena Blavatsky Kimdir? Yazar ve Medyum muydu?

Helena Petrovna Blavatsky, Alman asıllı albay Peter Alejewitsch von Hahn ve karısı, yazar Helena Andrejewna’nın çocuğu olarak 31 Temmuz 1831′de Ekaterinosla, ( bugünkü dniepropetrpvsk ), Ukrayna’da dünyaya geldi. Ezoterik çevrelerde var olan efsanelere göre, henüz küçük bir çocukken bile olağanüstü yetenekli bir Meydum olduğu söylenir.

 

 

17 yaşındayken kendisinden çok yaşlı Rus general Blavatsky ile evlendirilir, fakat birkaç ay sonra ayrılır. İstanbul’a kaçar. Bu dönemde 1872 yılına kadar neler yaşadığı büyük oranda bilinmemektedir. Kendisi ise bu konuda belirsiz ve birbiriyle çelişen bilgiler vermektedir.

 

Bir Mısır gezisi sırasında Paulos Metamon adında yaşlı bir koptik büyücüye rastladığı ve üç ay boyunca büyücülüğe giriş dersleri aldığı söylenir. 1851 yılında bir bayan arkadaşı ile Morya’ya fiziksel bir bedende rastlar.

 

Quebec ‘te adı verilmeyen bir Alman ile tanışır ve birlikte Bombay’a giderler. Hedefleri aslında Tibet’tir. İngiliz  raj yetkilileri geçiş yolculuğuna izin vermeyince İngiltere’ye geri döner ve burada kısa süre kaldıktan sonra Amerika’ya doğru yola koyulur. 1855 yılında erkek kıyafetiyle Hindistan üzerinden Tibet’e ulaşmaya çalışır, ancak başarısız olur.

 

Fransa, Almanya ve Balkanlar’a yapılan gezilerden sonra, ilk kez 1858′de memleketine geri döner. 1860′lı yılların başında Mısır’ da spiritüel bir cemiyet kurar. 1866 ve 1867 yıllarında kendi bilgileri ve mistik ustanın refakatiyle Mısır ve Tibet’e yolculuk eder.

 

Bu sırlarla bezeli gezi gakkında daha sonra From the Caves and Jungles of Hindostan bağlığı altında bir derleme kitap yayımlar; 1879 yılında Almanca çevirisi In den Höhlen und Dschungeln Hindostans ( Hindistan’ın mağaraları ve Calgıllarında ) yayımlanır.

 

Tekrar Avrupa’ya yolculuk eder ve Temmuz 1873′te Amerika’ya döner. Gazeteci Hery Stell Olcott aracılığıyla bir spiritüel topluluğa girer, fakat kısa süre sonra ayrılır ve bir tür menajerlik görevini üstlenen Olcott ile birlikte kendi topluluğu ” Miracle Club “ı ( Mucize Kulübü ) kurar. Kulübün ismi 1875′te ” Theosopical Society ” ( Teozofi Cemiyeti ) olarak değiştirilir.

 

Helena Blavatsky araştırmalarının meyvesi olarak ilk eseri Isis Unveiled’i ( Örtülerden Sıyrılmış Sis ) yazar; Bu eser 1877 ‘de yayımlanır, kısa süre sonra Almanca çevirisi Entschleierte İsis yayımlanır – çoğu yakın tarihli, her türlü karanlık kaynaktan oluşan bu oldukça karışık derleme, yoğun saldırılara maruz kalmasına neden olur. Bu saldırılardan kurtulmak için Olcatt ile Bombay’a kaçar ve burada ikisi de Budizm’e geçer.

Bu kez kaldığı süre içerisinde, Akaşa Kroniği gibi hint dinleri kökenli elementleri teozofiye alır. Dört ciltlik başyapıtı Gizli Öğreti’ de teozofiyi gerçek temel dinin  rekonstrüksiyonu olarak geliştirir. Helena Blavatsky 8 Mayıs 1891′de Londra’ da ölür.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.