Eski Mısır İle İlgili Bilinmeyen 25 Enteresan Bilgi

Galerimizde birbirinden ilginç ve güzel antik mısır fotoğraflarını görüntüleyebilirsiniz. Her fotoğrafın birbirinden ilginç hikayeleri. Bazı fotoğraflar bilgisayarda düzenlese de fotoğrafların çoğunluğu Antik Mısır’ı yansıtıyor. Antik Mısır ile ilgili bilinmeyen 25 ilginç bilgiyi yayınlıyoruz. Eski Mısır hakkında bilmiyor olabileceğiniz Şeyler:

Eski Mısır Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 11 Şey

Kaydedilen en eski barış anlaşmasından eski masa oyunlarına kadar Nil’in Hediyesi hakkında 11 şaşırtıcı gerçeği keşfedin.

1. Kleopatra Mısırlı değildi.

Kral Tut ile birlikte, antik Mısır ile Kleopatra VII kadar ünlü bir figür belki de yoktur. Ancak İskenderiye’de doğduğu sırada, Kleopatra aslında Büyük İskender’in en güvendiği teğmenlerinden biri olan Ptolemy I’den gelen uzun bir Yunan Makedon soyunun bir parçasıydı. Ptolemaic Hanedanı, MÖ 323’ten 30’a kadar Mısır’ı yönetti ve liderlerinin çoğu, kültürlerinde ve duyarlılıklarında büyük ölçüde Yunan kaldı. Aslında Kleopatra, Ptolemaios hanedanının Mısır dilini gerçekten konuşan ilk üyelerinden biri olduğu için ünlüydü.

2. Eski Mısırlılar, kayıtlı en eski barış anlaşmalarından birini uydurdular.

Mısırlılar, iki yüzyıldan fazla bir süredir, günümüz Suriye’sindeki toprakların kontrolü için Hitit İmparatorluğu’na karşı savaştılar. Çatışma, MÖ 1274 Kadeş Savaşı gibi kanlı çatışmalara yol açtı, ancak firavun II. Ramses zamanında her iki taraf da açık bir galip olarak ortaya çıkmamıştı. Hem Mısırlılar hem de Hititler diğer halkların tehdidiyle karşı karşıya kalırken, MÖ 1259’da II. Ramses ve Hitit Kralı III. Bu anlaşma, çatışmayı sona erdirdi ve iki krallığın üçüncü bir tarafın istilası durumunda birbirlerine yardım edeceğine karar verdi. Mısır-Hitit anlaşması şu anda hayatta kalan en eski barış anlaşmalarından biri olarak kabul ediliyor ve bir kopyası New York’taki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Odası girişinin üzerinde bile görülebilir.

3. Eski Mısırlılar masa oyunlarını severdi.

Nil Nehri boyunca geçen uzun bir günün ardından Mısırlılar genellikle masa oyunları oynayarak rahatladılar. “Mehen” ve “Köpekler ve Çakallar” da dahil olmak üzere birkaç farklı oyun oynandı, ancak belki de en popüler olanı “Senet” olarak bilinen bir şans oyunuydu. Bu eğlence MÖ 3500 yılına kadar uzanıyor ve 30 kareyle boyanmış uzun bir tahtada oynanıyordu. Her oyuncunun, zar atma veya atma çubuklarına göre tahta boyunca hareket ettirilen bir dizi parçası vardı. Tarihçiler hala Senet’in kesin kurallarını tartışıyorlar, ancak oyunun popülerliğine dair çok az şüphe var. Resimler Kraliçe Nefertari’yi Senet oynarken tasvir ediyor ve hatta Tutankamon gibi firavunların mezarlarına gömülü oyun tahtaları bile vardı.

4. Mısırlı kadınların çok çeşitli hakları ve özgürlükleri vardı.

Kamusal ve sosyal olarak erkeklerden aşağı görülmüş olsalar da, Mısırlı kadınlar büyük ölçüde yasal ve mali bağımsızlıktan yararlandılar. Mülk alıp satabilirler, jürilerde görev yapabilirler, vasiyetnamelerde bulunabilirler ve hatta yasal sözleşmelere girebilirler. Mısırlı kadınlar tipik olarak ev dışında çalışmıyorlardı, ancak genellikle erkeklerle aynı işleri yapmak için eşit ücret alıyorlardı. Eşlerine fiilen sahip olunan eski Yunan kadınlarının aksine, Mısırlı kadınların boşanma ve yeniden evlenme hakları da vardı. Mısırlı çiftlerin eski bir evlilik öncesi anlaşmayı müzakere ettikleri bile biliniyordu. Bu sözleşmeler, kadının evliliğe getirdiği tüm mal ve serveti listeliyor ve boşanma durumunda bunun için tazmin edileceğini garanti ediyordu.

5. Mısırlı işçilerin işçi grevleri düzenledikleri biliniyordu.

Firavunu bir tür yaşayan tanrı olarak görseler de Mısırlı işçiler daha iyi çalışma koşulları için protesto etmekten çekinmiyorlardı. En ünlü örnek, MÖ 12. yüzyılda Yeni Krallık firavunu Ramses III’ün hükümdarlığı sırasında geldi. Deir el-Medina’da kraliyet nekropolünü inşa etmekle uğraşan işçiler, her zamanki tahıl ödemelerini almadıklarında, tarihte kaydedilen ilk grevlerden birini düzenlediler. Protesto oturma eylemi şeklini aldı: İşçiler sadece yakındaki morg tapınaklarına girdiler ve şikayetleri duyulana kadar ayrılmayı reddettiler. Kumar işe yaradı ve sonunda işçilere gecikmiş tayınları verildi.

6. Mısır firavunları genellikle aşırı kiloluydu.

Mısır sanatı genellikle firavunları süslü ve heykelsi olarak tasvir eder, ancak büyük olasılıkla durum böyle değildi. Mısır’ın bira, şarap, ekmek ve bal diyetinin şeker oranı yüksekti ve araştırmalar, kraliyet bellerinde bir numara olabileceğini gösteriyor. Mumyaların incelenmesi, birçok Mısırlı yöneticinin sağlıksız ve fazla kilolu olduğunu ve hatta şeker hastalığından muzdarip olduğunu gösterdi. MÖ 15. yüzyılda yaşamış efsanevi Kraliçe Hatshepsut bunun dikkate değer bir örneğidir.Lahiti onu ince ve atletik olarak tasvir ederken, tarihçiler onun aslında obez ve saçsız olduğuna inanırlar.

7. Piramitler köleler tarafından inşa edilmedi.

Bir piramit inşaatçısının hayatı kesinlikle kolay değildi – işçilerin iskeletleri genellikle artrit ve diğer rahatsızlıkların belirtilerini gösteriyor – ancak kanıtlar, büyük mezarların köleler tarafından değil, ücretli işçiler tarafından yapıldığını gösteriyor. Bu eski inşaat işçileri, yetenekli zanaatkârlar ve geçici ellerin bir karışımıydı ve bazıları zanaatlarından büyük gurur duyuyor gibi görünüyor. Anıtların yakınında bulunan grafitiler, ekiplerine genellikle “Menkaure Sarhoşları” veya “Khufu’nun Dostları” gibi mizahi isimler verdiklerini gösteriyor. Kölelerin piramitleri bir kırbaç patlamasıyla inşa ettikleri fikri ilk olarak MÖ 5. yüzyılda Yunan tarihçi Herodot tarafından ortaya atıldı, ancak çoğu tarihçi şimdi bunu efsane olarak görmezden geliyor. Eski Mısırlılar köle tutmaya kesinlikle karşı olmasalar da, onları çoğunlukla tarla işçisi ve ev hizmetçisi olarak kullanmış görünüyorlar.

8. Kral Tut, bir su aygırı tarafından öldürülmüş olabilir. Eski Mısır Sırları

Firavun Tutankamon’un yaşamı hakkında şaşırtıcı derecede az şey biliniyor, ancak bazı tarihçiler onun nasıl öldüğünü bildiklerine inanıyor. Genç kralın vücudunun taramaları, kalbi veya göğüs duvarı olmadan mumyalandığını gösteriyor. Geleneksel Mısır cenaze töreninden bu kadar sert sapma, ölümünden önce korkunç bir yaralanmış olabileceğini gösteriyor. Bir avuç Mısırbilimciye göre, bu yaranın en olası nedenlerinden biri su aygırı ısırığı olabilirdi. Kanıtlar, Mısırlıların canavarları spor yapmak için avladığını ve Kral Tut’un mezarında bulunan heykellerin bile onu zıpkın fırlatma eyleminde tasvir ettiğini gösteriyor. Firavun çocuk gerçekten tehlikeli bir oyunu takip etmekten hoşlanıyorsa, ölümü yanlış giden bir avın sonucu olabilirdi.

9. Bazı Mısırlı doktorların özel çalışma alanları vardı.

Eski bir doktor genellikle her işi yapan biriydi, ancak kanıtlar Mısırlı doktorların bazen insan vücudunun yalnızca bir bölümünü iyileştirmeye odaklandıklarını gösteriyor. Tıbbi uzmanlığın bu erken formu ilk olarak MÖ 450’de gezgin ve tarihçi Herodot tarafından not edildi. Mısır tıbbından bahsederken, “Her hekim tek bir hastalığın şifacısıdır ve artık değil… gözün bir kısmı, bir kısmı dişler, bir kısmı karınla ​​ilgili olanı.” Bu uzmanların belirli isimleri bile vardı. Diş hekimleri “diş hekimleri” olarak bilinirken, proktologlar için kullanılan terim kelimenin tam anlamıyla “anüsün çobanı” anlamına gelir.

10. Mısırlılar birçok hayvanı evcil hayvan olarak beslediler.

Mısırlılar hayvanları tanrıların enkarnasyonları olarak gördüler ve evcil hayvan besleyen ilk uygarlıklardan biriydi. Mısırlılar, tanrıça Bastet ile ilişkilendirilen kedilere özellikle düşkündü, ancak aynı zamanda şahinlere, ibislere, köpeklere, aslanlara ve babunlara da saygı duyuyorlardı. Bu hayvanların çoğu Mısır evinde özel bir yere sahipti ve öldükten sonra genellikle mumyalanmış ve sahipleriyle birlikte gömülmüşlerdi. Diğer canlılar, yardımcı hayvanlar olarak çalışmak üzere özel olarak eğitildi. Örneğin Mısırlı polis memurlarının, devriye gezdiklerinde onlara yardımcı olmak için köpekleri ve hatta eğitimli maymunları kullandıkları biliniyordu.

11. Her iki cinsiyetten Mısırlılar makyaj yaptılar.

Kibir, medeniyet kadar eskidir ve eski Mısırlılar da istisna değildi. Hem erkeklerin hem de kadınların bol miktarda makyaj yaptıkları biliniyordu, bunun onlara tanrı Horus ve Ra’nın korumasını sağladığına inandılar. Bu kozmetikler, malakit ve galen gibi cevherlerin kohl adı verilen bir maddeye öğütülmesiyle yapıldı. Daha sonra ahşap, kemik ve fildişinden yapılmış mutfak eşyaları ile göz çevresine bolca uygulandı. Kadınlar ayrıca yanaklarını kırmızı boyayla boyayıp ellerini ve tırnaklarını boyamak için kına kullanırlardı ve her iki cinsiyette yağ, mür ve tarçından yapılan parfümler kullanılırdı. Mısırlılar makyajlarının büyülü iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanıyorlardı ve tamamen yanlış değildiler: Araştırmalar, Nil boyunca giyilen kurşun bazlı kozmetiklerin aslında göz enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Eski Mısır Resimleri Galerisi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. eski mısır Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.