Tüm Dünya’da İz Bırakan Osmanlı Padişahları

1 min


en önemli osmanlı padişahları

Osmanlı padişahları kendi dönemlerinde en güçlü kişilerdi. Fakat bazı padişahlar Osmanlı topraklarını üç kıtaya yayarken bazıları ise toprak kaybettirmişlerdir. Bizde tüm dünyada iz bırakan Osmanlı Padişahlarını listeledik. Üstelik sıralamayı da siz belirleyeceksiniz. Üst sıralarda olması gerektiğini düşündüğünüz padişahın yanındaki yukarı ve aşağı butonlarına basarak sıralamayı etkiyebilisiniz. En önemli osmanlı padişahları listesini yayınladık. Tabi ki tüm padişahlar çok önemlidir ve Osmanlı’yı Osmanlı yapmışlardır ancak biz en etkili olan padişahları listeledik.

Etiketler: en önemli osmanlı padişahları

 1. en önemli osmanlı padişahları
  Hasan AKSAKAL
  0

  Doğum Tarihi: 1432

  Ölüm Tarihi: 1481

  Babası: 2. Murad

  Bilinen Adı: 2. Mehmed

  Listemizin ilk sırasında kuşkusuz zaferleriyle ve büyük fetihleriyle Fatih Sultan Mehmet'e yer verdik. Fatih Sultan Mehmet'in en önemli başarısı hiç şüphesiz ki İstanbul'un Fethidir. Çünkü İstanbul'un Fethi tüm dünyayı etkilemiş ve asırlardır varlığını sürdüren Kutsal Roma İmparatorluğuna son vermiştir. Bununla kalmayıp Trabzon'u da Osmanlı topraklarına katarak Roma'nın kalıntıları olan Pontus Rum Devletine de son vermiştir. Fatih Sultan Mehmet batıda Grand Turko olarak bilinir. Bunun anlamı Büyük Türk'tür. 

  Fatih, İslam peygamberi Muhammed'in "Konstantiniyye elbet fetholunacaktır. Onu fethedecek komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur." hadisine nâil olduğu için günümüzde Türkiye ve İslam dünyasının geniş bir kesiminde "Kahraman" olarak kabul edilmektedir.

 2. en önemli osmanlı padişahları
  Hasan AKSAKAL
  0

  Doğum Tarihi: 1520

  Ölüm Tarihi: 1556

  Babası: 1. Selim

  Bilinen Adı: 1. Süleyman

  Çoğumuzun Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgisini çeken yegane padişah Kanuni Sultan Süleymandır. Dizi yayınlandığı dönemde çok popüler olmuş hatta namı tüm dünyaya yayılmıştır. Öyle ki tarihi hiç bilmeyen insanlar dizi sayesinde Kanuni Sultan Süleymanla ilgili çok şey öğrenmiştir. Dizi yayınlandığı dönemde bazı kesimler tarafından hep haremi gösterdiği için eleştirilse de aslında dizinin çoğu tarihi gerçekleri içermekteydi. Kanuni Sultan Süleyman 46 yıl padişahlık yapmış ve 13 defa sefere çıkmıştır. Kanuni Sultan Süleymanı Özel kılan şey ise en uzun süre tahtta kalan Osmanlı Padişahı olmasıdır. Bununla yetinmemiş en uzun süre sefere çıkan ve en çok sefere çıkan Padişah olma ünvanını kazanmıştır. 

  Kanuni Sultan Süleyman oldukça adaletli bir kişiliğe sahipti. Oldukça keskin zekalı ve ileri görüşlü bir padişahtı öyle ki şu sözü söylediği rivayet edilir : " Kılıcın yapamadığı işi adalet yapar. "

  Kanuni Sultan Döneminde Osmanlı Devleti en geniş sınırlarına ulaşmıştır.


 3. en önemli osmanlı padişahları
  Hasan AKSAKAL
  0

  Doğum Tarihi: 1470

  Ölüm Tarihi: 1520

  Babası: 2. Beyazıd

  Bilinen Adı: 1. Selim

  Yavuz Sultan Selim'i listeye koymazsak olmazdı çünkü onu özel kılan diğer padişahlardan ayıran özelliği ilk Türk-İslam Halifesi olmasıdır. Mısır Memlükler'e bağlı Abbasilere son vererek bu ünvanı almıştır. Onun döneminde halifelik Memlüklülerden Osmanlı Hanedanına geçmiştir. Yavuz Sultan Selim tahta babası 2. Beyazıd'a darbe yaparak geçmiştir. 7

  Yavuz Sultan Selim'in meşhur tablosu da günümüzde hala tartışılmaktadır. Çünkü bu tabloda Yavuz Sultan Selim'in küpe taktığı görülmektedir. Ünlü tarihçiler bile bu konuda tek bir gerçeğe ulaşamamışlardır. Ama otoriter tarihçilere göre tablo gerçeği yansıtmamaktadır. Yavuz Sultan Selim küpe takmamıştır. Bazı rivayetlere göre Yavuz Sultan Selim ben bir tek Allah'ın kulu ve kölesiyim diye küpe takmaktadır. Çünkü o dönemde köleler küpe takardı.


 4. Hasan AKSAKAL
  0

  Doğum Tarihi: 1842

  Ölüm Tarihi: 1918

  Babası: Abdulmecid

  Bilinen Adı: 2. Abdülhamid

  Listemize 2. Abdülhamid'i koymazsak olmazdı. Çünkü Osmanlı Devletinin çöküş sürecindeki mutlak hakimiyet sağlayan son padişahtır. 2. Abdülhamid günümüzde hala magazinel haberlere konu olmakta tartışma programlarında sık sık hayatı ve icraatları tartışılmaktadır. Tahtta kaldığı yıllarda imparatorluk dağılma dönemini yaşamıştır. İlk osmanlı anayasasını ilan etmiştir. Döneminde bolca demiryolu yapıldı. Çeşitli projeleri vardı ancak bazılarını uygulayamadı. 2. Abdulhamid'in dönemin basınına baskı yaptığı ve sansüre zorladığı biliniyor. 


Hasan AKSAKAL
Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı