Atatürk Fransızca Konuşuyor – Renklendirilmiş Video! Atatürk kaç dil biliyordu?

Atatürk Fransızca Biliyor muydu?

Bu yazımızda sizlere Mustafa Kemal Atatürk’ün orijinal Fransızca konuştuğu videoyu paylaşıyoruz. Peki Atatürk kaç dil biliyordu? Önce hemen sizleri duygulandıracak aynı zamanda gururlandıracak Atatürk’ün Fransızca konuştuğu videoyu izleyelim.

Atatürk’ün Konuştuğu Diller

Atatürk yabancı dile ayrı önem vermiştir. Çok iyi derecede Fransızca ve yeterli derecede Almanca biliyordu. Tabii bütün Balkan gençleri gibi Rumca (Yunanca) ve Bulgarcaya aşina idi. Fransızca konuşuyor, mektuplar yazıyor, çeviriler yapabiliyordu.
Cephede bile kitap okuyacak kadar gerçek bir kitap tutkunudur. Binlerce kitap okumuştur. Biraz da onun için büyük bir adamdır. Okuduklarının başında Reşat Nuri geliyor. Bütün kuşağı gibi şiir de seviyordu, ama şiirle düşünmekten çok, nesri seviyordu. J. J. Rousseau’nun “İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı” adlı eserini Fransızcadan derinlemesine okuduğu biliniyor. Çankaya Köşkü Kitaplığı’nın taranmasıyla bilgiler artabilir. Okuduğu kitaplara tuttuğu kenar notları ilginçtir.
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk” kitabından.

Etiketler: Atatürk kaç dil biliyordu?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

  • Ana Sayfa
  • Yaşam
  • Atatürk Fransızca Konuşuyor – Renklendirilmiş Video! Atatürk kaç dil biliyordu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.