Tutankamon Mumyası 3.300 Yıl Sonra İlk Kez Mezarından Çıkıyor

tutankamon mumyası

“Tabut çok kötü durumda, çok bozulmuş. Birçok çatlak bulduk, birçok eksik parça, eksik katmanlar bulduk.”

İşte uzmanların tutankamon mumyası da barındıran mezar ile ilgili söyledikleri.

tutankamon mumyası

Kral Tutankhamun’un dış tabutu, 2020’nin sonlarında Büyük Mısır Müzesi’nin açılışı için restore ediliyor.

Kral Tutankamon Mumyası Açığa Çıkıyor!

Bir zamanlar Kral Tutankamon’un cesedini tutan en dıştaki tabut, 3 bin 300 yıllık mumyası, ilk dinlendirildiği zamandan beri tabutunu hiç terk etmemişti. Arkeolog Howard Carter’ın 1922’de mezarı keşfetmesinden sonra bile.

Bu yılın başlarında Getty Koruma Enstitüsü ve Mısır Eski Eserler Bakanlığı, Tutankamon’un mezarının yaklaşık 10 yıllık restorasyonunu tamamladı . Şimdi, Los Angeles Times‘ın yazdığına göre , dış tabutunu geri getirecekler, dinlenme yerinden çıkaracaklar ve uzmanların nihayet iyi bir şekilde bakmalarına izin verecekler.

Karmaşık proje, büyük ölçüde Gize Piramitlerinin gizemini çözecek olan 2021’de Büyük Mısır Müzesi’nin yaklaşan açılışıyla motive ediliyor.

En dıştaki tabut, Kral Tutankamon’un mumyasının bulunduğu üç eş merkezli tabuttan en büyüğüdür. İçindeki iki tabut Kahire’deki Mısır Müzesi’nde sergilenirken, üçüncü tabut açıldığında yeni Büyük Mısır Müzesi’nde sergilenmek üzere nihayet onlara yeniden katılacak.

Tutanhamon’un cesedini barındıran üç tabutun yanı sıra, bu sergide mezarında keşfedilen çok sayıda kalıntı da sergilenecek. En içteki tabut som altından yapılırken , dıştaki iki tabut ahşapla işlenmiş ve birkaç yarı değerli taşla birlikte altınla kaplanmıştır.

Carter’ın Tut’un Krallar Vadisi‘ndeki dinlenme yerinin önemi, ilk kez eski Mısır zamanından kalma bir kraliyet mezarının bu kadar sağlam bir şekilde keşfedilmiş olmasıdır. Göktaşından yapılmış bir hançer gibi çok sayıda çarpıcı kraliyet hazinesi de içeriyordu .

Üç tabuttan ikisi daha sonra Kahire’deki Mısır Müzesi’ne taşınırken, dış tabut kralın mezarına bırakıldı. Sadece Temmuz ayında, 97 yıl sonra, tabut üç hafta boyunca fümigasyona tabi tutulması için yoğun güvenlik altında kaldırıldı.

Şu anda devam eden dikkatli ancak kapsamlı restorasyon sayesinde, uzmanlar dış tabutu yakından incelemek ve herkesin görmesi için fotoğrafları ortaya çıkarmak için nadir bir fırsat yakaladılar.

tutankamon mumyası

Eski Eserler Bakanı Khaled el-Anany, dış tabutun restorasyonunun en az sekiz ay süreceğini söyledi.

Mezar Çok Yıpranmış

Ancak, uzmanların şu anda tabutta gördüğü hasara bakıldığında, tabutun onarılması yaklaşık sekiz ay alacak. İlk yardım Muhafaza ve Eski Eserlerin Taşınması Genel Müdürü Eissa Zeidan, mezarın içindeki ısı ve nem nedeniyle tabutun yaklaşık “yüzde 30 hasarlı” olduğunu söyledi.

Zeidan, “Tabut çok kötü durumda, çok kötü durumda” dedi. “Birçok çatlak bulduk, birçok eksik parça, eksik katman bulduk.”

Mısır Eski Eserler Bakanı Khaled el-Anany, tabutun “çok kırılgan” bir durumda olduğunu ve onarım işinin en öncelikli olduğunu söylediğinde bunu doğruladı. 7 fit, 3 inç uzunluğundaki tabut, yeni müzedeki 17 laboratuvardan birinde güvenli bir şekilde saklandı.

Restoratörler, tümü Büyük Mısır Müzesi’nde sergilenecek olan 5.000’den fazla olan Kral Tutankamon’un mezarında bulunan çok sayıda öğe üzerinde çalışıyorlar. 75.000 metrekareden fazla gayrimenkulle, yalnızca tek bir medeniyete adanmış dünyanın en büyük müzesi olacak.

tutankamon mumyası

Bir kadın, 19 yaşında ölen Tutankamon’un altın lahitine bakıyor.

Kral Tutankamon’un mezarının restorasyonu, görkemli miras alanında yıllarca süren turist ziyaretlerinin ardından geldi. Hem Getty Koruma Enstitüsü hem de Mısır Eski Eserler Bakanlığı, yaklaşık on yıl önce kapsamlı bir yenileme taahhüdünde bulundu ve sonunda Ocak ayında tamamlandı.

Çabaları , içerideki nem, karbondioksit ve toz seviyelerini düzenlemek için bir hava filtreleme ve havalandırma sistemi kurmayı içeriyordu . Aydınlatmanın yanı sıra turistlerin lahdi görebileceği yeni platformlar da eklendi.

Kral Tutankamon’un ketene sarılmış mumyası, KV62 yer altı mezarındaki iklim kontrollü cam kasasında sergileniyor.

En büyük endişe, mezarın resimlerindeki, odada mikrobiyal büyüme olduğunu düşündüren garip kahverengi lekelerdi. Bunların, mezarın keşfinden bu yana orada bulunan mantardan kaynaklanan renk değişimleri olduğu keşfedildi.

Neyse ki, ne mantar ne de başka bir şey Tutankamon’un mezarını yerle bir etmedi. Şimdi, uzun bir restorasyon döneminden sonra, daha birçok ziyaretçinin görmesi için yaşayacak. Ve en dıştaki tabutun en son restorasyonundan sonra, ziyaretçiler çocuk kralın nasıl gömüldüğüne dair en eksiksiz resme sahip olacaklar.

Firavunun yaldızlı tabutu üzerindeki çalışmalar sona erdiğinde ve Büyük Mısır Müzesi resmen açıldığında, tarihte ilk defa Kral Tutankamon’un üç tabutu birlikte sergilenecek.

Etiketler: tutankamon mumyası

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Tarihi seven tarih araştırmaları yapan bir öğretmenim. Tarih öğretmeni değilim ancak tarihi çok seviyorum. Özgün tarihi bilgiler veren yazılar yazıyorum. Tarihsever herkesi de bu platforma bekliyorum. I just love history.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. tutankamon mumyası Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.